24 Haziran 2019 Pazartesi 15:21
2019 LGS Değerlendirme Raporu Açıklandı: LGS'de Matematik Ve Fen Bilimlerindeki Başarı Oranı Arttı
banner724

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı. 2019 yılı Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarına meb.gov.tr üzerinden erişim sağlanabileceği bildirildi.

Diğer yandan LGS 2019 yılı tercih kılavuzu ve kontenjan tabloları ise 25 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak.

MEB 2019 yılı LGS kapsamında adaylar ve sınava yönelik yaptığı araştırmalar kapsamında hazırladığı Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu'nu yayımladı.

2019 LGS SORU SAYISI

Merkezi Sınav Değerlendirme Raporuna göre 2019 LGS'nin 1 Haziran 2019 tarihinde düzenlendiği ve sözel bölümün saat 09.30, sayısal bölümün ise saat 11.30'da başladığına vurgu yapıldı.

2019 LGS'de öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil alt testlerinde toplam 50 soru sorulurken 75 dakika süre verildi.

Sayısal bölümde bulunan Matematik ve Fen Bilimleri alt testlerde ise toplamda 40 soru soruldu ve 80 dakika süre tanındı.

2019 LGS'YE KAÇ KİŞİ GİRDİ?

2019 yılı Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için 1 milyon 74 bin 13 öğrenci ter döktü. Diğer yandan 2018- 2019 eğitim öğretim yılında 8. sınıftan mezun olan öğrencilerin yüzde 85,08'inin merkezi sınava girdiği belirtildi ve LGS'de hiçbir sorunun iptal edilmediği belirtildi.

MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİNDE BAŞARI ORANI ARTTI

Merkezi Sınav, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla uygulanmaktadır. Bu raporda 2019 Merkezi Sınava katılan öğrencilerin performansları incelenmiş ve alt testlerin psikometrik özellikleri değerlendirilmiştir.

DOĞRU CEVAPLAMA ORANI

2019 Merkezi Sınavı 1 Haziran 2019 tarihinde sözel bölümü 09.30, sayısal bölümü 11.30’da başlayan iki oturum halinde uygulanmıştır. Merkezi Sınava 1.074.013 öğrenci başvurmuş, bu öğrencilerden 1.029.555’i sınava katılmıştır. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 8. Sınıftan mezun olan öğrencilerin %85,08’i Merkezi Sınava katılmıştır.

Sözel bölümde öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ve Yabancı Dil alt testlerinde toplam 50 soru sorulmakta ve 75 dakika cevaplama süresi verilmektedir.

Sayısal bölümde yer alan Matematik ve Fen Bilimleri alt testlerinde toplam 40 soru bulunmakta ve öğrencilerin bu soruları yanıtlamak için toplam 80 dakika süreleri bulunmaktadır.

Merkezi Sınava katılan öğrencilerin alt testlerdeki performanslarını değerlendirmek için doğru cevap sayısı dağılımları incelenmiştir. Merkezi Sınavın her iki oturumundaki soruların tamamına 565 öğrenci doğru cevap vermiştir.

Soru sayısı 20 olan alt testler arasında öğrenciler en yüksek başarıyı Türkçe alt testinde (11,75) en düşük başarıyı Matematik alt testinde (5,09) göstermiştir. Sayısal bölümde yer alan diğer alt test olan Fen Bilimlerinde doğru cevap sayısı ortalaması 9,97 olarak hesaplanmıştır.

Soru sayısı 10 olan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması 6,88, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinde 6,83 ve Yabancı Dil alt testinde ise 4,65’tir.

2019 Merkezi Sınavda yer alan soruların özellikleri detaylı olarak analiz edilmiş ve sınavın psikometrik özelliklerine ilişkin bilgi verilmiştir. Alt testlerdeki sorulara ilişkin  2019 Merkezi Sınavda hesaplanan ortalama güçlük, ortalama ayırt edicilik değerleri ve güvenirlik katsayıları ölçme araçlarında istenen düzeylerin üzerinde değerlere sahiptir. 2018 Merkezi Sınav istatistikleriyle kıyaslandığında soruların ayırt edicilik düzeyleri ve güvenirlik katsayılarında artış görülmüştür.

LGS'DE BOŞ BIRAKMA ORANI

2019 Merkezi Sınavda soruların boş bırakılma oranları her bir alt testte hesaplanmış ve hesaplanan 2018 Merkezi Sınavdaki oranlarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, Yabancı Dil alt testi dışındaki tüm alt testlerde 2019 Merkezi Sınavda boş bırakılma oranlarının düştüğünü göstermektedir.

MEB tarafından 26 Kasım 2018 tarihinde sayısal bölüm için cevaplama süresinin 80 dakikaya çıkarılması kararı Matematik ve Fen Bilimleri alt testlerinde soruların boş bırakılma oranlarının azalmasına katkıda bulunmuştur.

KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI OLDU

Alt testlerdeki doğru cevap sayısı ortalamalarının cinsiyete göre değişimi incelenmiş ve kız öğrencilerin ortalamalarının Matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Öğrencilerin sosyoekonomik düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemek için öğrencilerin anne ve baba eğitim düzeyleri dikkate alınmıştır. Anne ve baba eğitim düzeyleri ilkokuldan lisansüstüne kadar gruplandırılmış ve eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamalarının da arttığı belirlenmiştir.

Öğrencilerin 6., 7. ve 8. sınıftaki yılsonu başarı puanlarının ortalaması olan okul başarı puanı (OBP) ortaokulda akademik performansın bir göstergesidir. 2019 Merkezi Sınavda toplam cevap sayısı ile öğrencilerin OBP’leri arasındaki ilişki korelasyon analiziyle incelenmiştir.

Elde edilen sonuçlar, OBP ile MSP arasında pozitif ve güçlü (ρ=0,855) bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.