Açık Öğretim Liselerinde Yeni Model: Zorunlu Bağış

Açık öğretim liselerinde zorunlu bağış adı altında, kayıt ve yenileme işlemleri için ücret alınıyor.

EĞİTİM 15.09.2017, 14:46
Açık Öğretim Liselerinde Yeni Model: Zorunlu Bağış

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı takvimine göre 2017-2018 yeni eğitim öğretim yılı 18 Eylül 2017 Pazartesi günü açılıyor.

Halk Eğitim Merkezlerine Zorunlu Bağış

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala, eğitim sistemindeki sorunlar yine boy göstermeye başladı. Örgün öğretimin yanı sıra açık öğretim liselerinde yaşanan sorunlar da gün yüzüne çıktı.

Açık öğretim lisesine kayıt yaptırmak veya kayıt yenilemek isteyen öğrenci ve veliler, MEB’in belirlediği bankalara kayıt ücreti yatırmanın dışında, halk eğitim merkezlerinde de makbuz karşılığı mecburi bağış yapmak zorunda kalıyor.

Zorunlu Bağış Ödenmezse Hizmet Yok

Açık öğretim liselerine kayıt yaptırmak veya yenilemek isteyenlere makbuz karşılığı zorunlu bağış uygulanırken, bu bağış altında zorunlu kılınan ücreti ödemeyen öğrencilere hizmet verilmiyor.

Açık öğretim kitaplarının dağıtımında da aynı yöntemin kullanıldığı belirtiliyor. Sürekli şikayetçi olan veliler, yetkililerin bir an önce duruma el koymasını beklerken, eğitim haklarının gasp edildiğini düşünüyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilgili yönetmeliklerinde 12 yıllık eğitimi zorunlu kılarken, öğrenci ve velilerden ise herhangi bir ücretin alınmamasını istiyor. Fakat, halk eğitim merkezleri, zorunlu bağış altında alınan ücretler ile MEB'in kararlarına uyulmadığını gösteriyor.

Gönüllülük arz eden bağışın, zorla öğrenci ve velilerden alınması ise tepkilere sebep oluyor.

Yeni Kayıt İçin 10 TL, Yenileme İçin 5 TL

Açık öğretim liselerine kayıt yaptıran veya yenileyen öğrencilerin bu işlemler için belirlenen bankalara 30 TL'yi yatıranlar, bulunduğu il ve ilçenin halk eğitim merkezinde elindeki banka dekontu ile birlikte kaydını yenilemiş oluyor.

Fakat, bankaya kayıt işlemleri için belirlenen miktarı bankaya yatıran öğrenci, halk eğitim merkezinde yeni kayıt için 10 TL, yenileme için ise 5 TL vermek zorunda bırakılıyor.

Halk eğitim merkezlerinden istenilen zorunlu bağış ödemelerinin karşılığında ise, ‘Halk Eğitimi Merkezi Okul-Aile Birliği Tahsilat Makbuzu’ veriliyor. Bu kapsamda alınan ücretler karşılığında halk eğitim merkezleri, veli ve öğrencilerin tepkisini topluyor.

MEB’in Açıklaması

Örgün eğitim veren okullarda hiçbir şekilde ne kayıt parası ne de bağış alınmasını yasaklayan MEB’in açık öğretim liselerini hangi kategoriye koyduğu ise merak ediliyor. 

MEB'in ilgili yazısında, kayıt ücretleri ve bağışlar ile ilgili; “Okul-aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır” açıklaması yer alıyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)