Ali Yalçın'dan Liselere Geçişteki Yeni Sistem Hakkında Açıklama

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın TEOG'dan sonraki yeni sistem hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

EĞİTİM 05.11.2017, 16:12 Batuhan
Ali Yalçın'dan Liselere Geçişteki Yeni Sistem Hakkında Açıklama

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamalarında TEOG'dan sonraki yeni sistemi açıkladı. Liselere geçişteki yeni sistem hakkında Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'da değerlendirmelerde bulundu.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın değerlendirmelerini sosyal medya hesabı üzerinden yaptı. Ali Yalçın'ın yaptığı açıklamaların detaylarını kamupersoneli.net olarak ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. 

"PEDAGOJİK AÇIDAN İSABETLİDİR"

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklamalarında "TEOG yerine yeni sistemde; sınav mecburiyetinin kalkması, yerleştirmede adres, eğitim bölgesi kuralının esas alınması doğru bir yaklaşımdır. Sınava 8.Sınıf öğrencilerinin girmesi ve seçkinci eğitim için okul sınırlamasının yapılması, bunun yüzde 10 düzeyinde tutulması yerindedir. Dershanelerde kullanılan seviye sınıfları gibi okulların seviyeye göre alımına/tasnife son verilmek istenmesi pedagojik açıdan isabetlidir. 

"OKULLARI İKİLİ EĞİTİME GEÇİRECEK"

Sınıfların homojen değil heterojen bir şekilde oluşması, gözden çıkmış okul ve gözden çıkarılmış öğrenciler algısını dağıtacaktır. İsabetli. İsteğe bağlı sınava giren öğrencilere seçkinci eğitim kategorisindeki okullarla adrese dayalı okuldan da tercih hakkı doğru bir yöntem Sistemin iyi tarafı olan adrese yakın okula öğrenci yerleştirmeyi esas almak; yeni okul yatırımlarındaki çarpıklığıda ortaya çıkaracaktır. Öğrenci yoğunluğunun olduğu mahallelerde veya ilçedeki okul kapasitesinin yeterli olmaması bazı okulları ikili eğitime geçirecek.

"KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK"

Bu ise aynı zamanda bazı ilçelerde boş kapasiteleri, isabetsiz yatırımları gösterecek. Uzun vadede kaynakların isabetli kullanımına vesile olacak Bu günkü açıklamanın en iyi tarafı Sn. Bakan'ın değerlendirmeye/öneriye açık olduklarını ifade etmesi idi. Yeni sisteme yönelik etraflıca değerlendirmeyi; iyi tarafları, iyileştirmeye açık alanları içeren geniş açıklamayı istişarelerimiz sonrası yarın kamuoyuyla paylaşacağız." ifadelerine yer verdi. 

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)