04 Şubat 2017 Cumartesi 13:22
AÖF Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü Hakkında Bilgi ve İş Olanakları

AÖF Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü, son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bölümlerden birisi olma özelliğinde. Bölümü tercih edecek kişiler, bu bölümden mezun olduktan sonra ne iş yapacaklarını da merak ediyorlar. Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü ile ilgili olarak AÖF resmi sitesinde:

"Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Önlisans Programının amacı, kamu ve özel kuruluşlara karar verme sürecinde etkin olan coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri ve konumsal veri yönetiminin temel ilkelerine, stratejilerine ve tekniklerine vakıf; analitik düşünme, sorun çözme ve karar verme yetenekleri ile donanmış elemanlar yetiştirmektir.
Ülkemizde bilimsel çalışmalardaki, kamu kuruluşlarındaki ve özel sektördeki coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri konusunda yetişmiş eleman eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. Bu sayede teknoloji etkin olarak kullanılabilecek ve her yıl özellikle kamu kuruluşları tarafından milyonlarca dolar maliyetli olarak oluşturulan sistemler atıl durumda kalmayacaktır. Bunun yanı sıra özellikle planlama, jeoloji, ziraat, ormancılık ağırlıklı çalışmalarda bu teknolojinin daha yaygın ve etkin olarak kullanılması sonucu, bu bazdaki çalışmaların niteliği yükselebilecektir."

ifadeleri yer almaktadır.

Bu Bölümden Mezun Olmak İçin:

Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Programından mezun olabilmek için, 120 AKTS kredilik ders almanız ve bu dersleri başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Ders notlarınıza baktığınız zaman, FF, YZ, DZ notu varsa mezun olamazsınız. Ayrıca mezun olabilmek için dört yarıyıl sonunda not ortalamanız en az 2,00 olmalıdır. Bu şartları karşılarsanız, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Önlisans Programından mezun olursunuz ve "Açıköğretim Fakültesi Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Önlisans Programı Diploması" almaya hak kazanabilirsiniz.

Açıköğretim Fakültesi Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Önlisans Programı Dersleri:

Mezun Olduktan Sonra Dikey Geçiş Olanakları:

Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Önlisans Programından mezun olduktan sonra, 5. yarıyıldan derslerinize devam edip, lisans öğrenimine devam edebilirsiniz. Örgün öğretim veren ya da açıköğretim üzerinden, dikey geçiş yapabilirsiniz. Dikey geçiş yapabilmek için, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girilmelidir.

Adayların bu bölümü bitirdikten sonra hangi bölümlere dikey geçiş yapacaklarını öğrenebilmeleri için, DGS kılavuzuna bakmaları gerekmektedir.

Mezun Olunduktan Sonra Ne İş Yapılabilir?

Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Önlisans Programından mezun olduktan sonra, ne iş yapabilirim sorusu ile ilgili, AÖF resmi sitesinde:

"Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, kamuda ve özel sektörde istihdam şansı bulacaklardır.  Coğrafi Bilgi Sistemleri Programını başarıyla tamamlayan mezunlar; kamu ve özel sektördeki Haritacılık, Hidrolojik Uygulamalar, Jeolojik Uygulamalar, Ormancılık Uygulamaları, Zirai Uygulamalar, Denizcilik ve Kıyı Yönetimi, Savunma Uygulamaları alanlarında çalışan kurum ve kuruluşların ve özellikle yerel yönetimlerin öncelikle mekânsal veri üreten birimlerinde ve bilgi işlem birimlerinde çalışma olanağına sahip olabilirler. Mezunlar, ülkemizde hızla gelişen bir sektör olan veri tabanı yönetimi ve konumsal veri tabanı uygulamaları başta olmak üzere tüm bilişim hizmeti noktalarında istihdam edilebilirler.
Ayrıca programı tamamlayanlar 2 yıllık önlisans mezunu statüsünde olacaklarından örgün ve uzaktan eğitim lisans programlarına dikey geçiş yapabileceklerdir.
Bunun dışında Anadolu Üniversitesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile yapılan bir çerçeve protokol dahilinde CBS Kullanımının Ülkemizde Yaygınlaştırılması Amacıyla yapılmış bir işbirliği bulunmaktadır. Bu kapsamda Mesleki Yeterlilik Kurumu nezdinde hazırlanan CBS Uzmanı ve CBS Operatörü Meslek Standartları ve Mesleki Yeterlilikleri kurumlar arası işbirliği ile hazırlanmıştır."

ifadeleri yer almaktadır.

Kamupersoneli.net | Ankara

Son Güncelleme: 04.02.2017 13:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
firuze 2018-06-06 09:34:02

hiç bir iş yapamazlar yaptırmazlar spor olsun genel kültürünüz gelişsin diyerek açılmış bir bölüm

Avatar
Şansal Güntay 2017-03-11 01:05:08

"bunun dışında anadolu üniversitesi ve çevre ve şehircilik bakanlığı coğrafi bilgi sistemleri genel müdürlüğü ile yapılan bir çerçeve protokol dahilinde cbs kullanımının ülkemizde yaygınlaştırılması amacıyla yapılmış bir işbirliği bulunmaktadır. bu kapsamda mesleki yeterlilik kurumu nezdinde hazırlanan cbs uzmanı ve cbs operatörü meslek standartları ve mesleki yeterlilikleri kurumlar arası işbirliği ile hazırlanmıştır." yani en son cümle ne demek.. bunun avantajı nedir açıklarsanız sevinirim.

Misafir Avatar
yok Artık 2018-09-18 14:02:59 @Şansal Güntay

yok artık

Beğenmedim! (1)
Avatar
Muhyettin 2018-09-20 21:42:49

Coğrafi bilgi sistemi 1 sınıf olan başka bölüm seçebilirmi nete diyor kaydını silip istediği bölümü seçer bilgisi olan vsrmı