banner731

AÖF Önlisans Tarım Bölümü Detayları ve İş Olanakları

Açıköğretim Fakültesi bölümleri arasında yer alan önlisans tarım bölümü ile ilgili detaylar ve mezun olduktan sonraki iş olanakları hakkında bilgileri sizler için derledik.

EĞİTİM 12.02.2017, 13:25
AÖF Önlisans Tarım Bölümü Detayları ve İş Olanakları

Tarım sektörüne dair bilgilerin öğrenildiği bu bölümde, tarım süreçlerinden haberdar olan teknik elemanlar yetişmektedir. AÖF resmi sitesinde bu bölüm ile ilgili olarak: "Tarım Önlisans Programının amacı tarımsal üretimin tarla bitkileri yetiştiriciliği, bahçe bitkileri yetiştiriciliği ve örtü altı üretim sistemlerini bilen, bitki hastalıkları, bitki zararlıları, hayvan yetiştirme ve hayvan besleme ve su ürünleri yetiştiriciliği konularında temel prensipleri bilen, tohum eldesi, sınıflandırma ve muhafazası, fide ve fidan üretim teknikleri, tarımsal ürünlerin gıdaya işlenmesi süreçlerinden haberdar teknik elemanlar yetiştirmektir. Ürünlerin pazara hazırlanması ve kıymetlendirilmesi konularında teknik bilgi ve deneyime sahip, tarımın ekonomik bir uğraş olduğunu bilen, doğal kaynaklar ve iklim verilerinin tarımda değerlendirilebileceğini bilen, toprak yapısı, bitki besleme, ekoloji ve peyzaj konularında güncel bilgi ve uygulamalara hakim, çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunması bilincine sahip mezunlar vermektir. Tarımsal yapıların özellikleri ve sulama konularında teknik donanıma sahip, tarımda alet ve makinanın en iyi kullanımı konusunda donanımlı, makinaları tanıyan, ayarlarını bilen ve doğru bir biçimde uygulayan, bilimsel doğruları ilke edinmiş analitik bir düşünce yapısına sahip, dinamik, girişimci, ulusal önceliklerimizi daima en üstte tutan Cumhuriyetimizin temel kazanımlarına sahip teknikerler yetiştirmektir." ifadeleri yer almaktadır.

Bölümden Mezun Olma Koşulları:

AÖF Tarım Önlisans Programından mezun olmak için toplamda 120 AKTS kredilik ders almak ve bu derslerin hepsinden başarı ile geçmek gerekiyor. Herhangi bir harf notunuzun FF, YZ, DZ olmaması gerekmektedir. Ayrıca mezun olurken Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olmalıdır. Bu şartları yerine getiren öğrenci, 'Açıköğretim Fakültesi Tarım Önlisans Programı Diploması' almaya hak kazanır.

Dikey Geçiş Olanakları:

AÖF Tarım Önlisans Programından mezun olduktan sonra lisans bölümü ile öğrenime devam edebilmek için öğrencilerin, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir. Hangi lisans bölümlerine geçiş yapabileceğinizi öğrenmek için ise o yıla ait DGS kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Bu Bölümde Hangi Dersler Var?

Mezun Olduktan Sonra İş Koşulları:

AÖF Önlisans Tarım bölümünden mezun olduktan sonra, birçok sektörde çalışmak mümkündür. Konu ile ilgili olarak AÖF resmi sitesinde: "Tarım Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, bitkisel üretim alanında faaliyet gösteren firmalar tohumculuk firmaları, fidancılık firmaları, sebze ve fide üretimi yapan firmalar, tarımsal ilaç bayiliği, tarımsal gübre bayiliği, tarım ürünlerinin depolanması ve muhafazası, tarım ürünlerinin gıdaya işlenmesi, hayvansal üretim işletmelerinde hayvanların bakım, yemleme ve süt sağımı gibi işlemlerinde sistemin hazır hale getirilmesi, tarım işletmeleri, Tarım Bakanlığına bağlı tüm birimler, üniversitelerin ziraat, su ürünleri, orman Fakülteleri, Üniversitelerin araştırma ve uygulama çiftlikleri, belediyelerin park bahçeler ve fen işleri birimleri, gıda işleyen kamu kurumları ile gıda firmaları ve işletmeleri tarım teknikeri istihdam edebilmektedirler." ifadeleri yer almaktadır.

Kamupersoneli.net | Ankara

Yorumlar (2)
Melih 2 yıl önce
Aöf tarım bölümünü bitirdiğim taktirde ilaç bayilik sınavına girme hakkım oluyor mu?