AÖF Tarih Bölümü ile İlgili Detaylar

Açıköğretim Fakültesi Tarih Lisans Programını tercih edecek adaylar, bu bölüm ile ilgili detayları merak ediyorlar.

EĞİTİM 16.02.2017, 10:13
AÖF Tarih Bölümü ile İlgili Detaylar

Açıköğretim Fakültesi Tarih Bölümü ile ilgili olarak AÖF resmi sitesinde: "Tarih Lisans Programının amacı, Türk ve dünya tarihini bilimsel metotlarla öğretmektir. Tarihin başlangıcından günümüze kadar dünyanın geçirdiği evreleri, insanoğlunun ürettiği uygarlıkları, siyasi, sosyal ve ekonomik olayları; özellikle Türk tarihinin değişik dönemlerini okuyup anlayacak, yorum yapacak ve gerektiğinde bilimsel yöntemleri kullanarak yeniden yazacak elemanlar yetiştirmektir.
Bugün üniversitelerimizde yeterli sayıda örgün öğretim yapan Tarih bölümleri mevcuttur. Ancak, bu alana ilgi duyduğu hâlde çeşitli nedenlerle örgün öğretim programlarına devam edemeyen çok sayıda kişinin varlığı da bilinmektedir. Diğer taraftan "Tarih araştırmaları ve okumaları" dünyada ve ülkemizde gittikçe artan bir ilgi ile takip edilmektedir.
Bu program, açıköğretim sistemiyle geniş kitlelere ulaşarak onların bilgi gereksinimlerini gidermeyi ve Tarih konusuna her kesimden ve seviyeden ilgi duyanlara gerekli eğitim olanağını sağlamayı amaçlamaktadır. Programın diğer bir amacı da Türkiye dışında yaşayan Türk veya Türk kökenli tarih meraklılarına ulaşarak, onların da Tarihi, Türk tarihçilerinden öğrenmelerini sağlamaktır." ifadeleri yer almaktadır.

Bölümden Mezun Olma Koşulları:

AÖF Tarih Lisans Programından mezun olabilmek için 240 AKTS kredilik derslerin tümünü almak gerekmektedir. Aldığınız derslerin herhangi birisinin harf notu FF, YZ, DZ olursa mezun olamazsınız. Ayrıca tüm dersleri aldıktan sonra, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olmazsa mezun olamazsınız. Tüm bu şartları yerine getiren öğrenci, Açıköğretim Fakültesi Tarih Lisans Programı Diploması alabilir.

Lisansüstü Eğitim Olanakları:

Tarih Lisans Programı mezunları isterlerse lisansüstü eğitime başlayabilirler. Yüksek lisans, doktora gibi olanaklarınız vardır.

Bu Bölümde Hangi Dersler Var?

Açıköğretim Fakültesi bölümlerini incelemeye devam edeceğiz.

Kamupersoneli.net | Ankara

Yorumlar (1)
Hakan 2 yıl önce
Formasyon alıp öğretmen olabilirmiyiz