Bakan Selçuk'tan Hiçbir Okula Yerleşemeyen Öğrenciler İçin Flaş Talimat

MEB 2020 için yerleştirme planlaması başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bütün il ve ilçe il milli eğitim müdürlüklerini resmi yazı ile uyarı yapıldı. Bu uyarı kapsamında boş kontenjan planlaması istenildi ve açıkta kalan öğrencilerin 27 Eylül'e kadar okullara yerleştirilmesi için talimat verildi.

EĞİTİM 23.09.2019, 11:13
Bakan Selçuk'tan Hiçbir Okula Yerleşemeyen Öğrenciler İçin Flaş Talimat

İmam hatip ve meslek lisesi istemediği için açıkta kalan binlerce öğrencinin liselere yerleştirilmesi için taşra teşkilatına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir talimat verildi.

Konu ile ilgili olarak Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin aktardıklarına göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un imzası bulunuyor ve talimatta imam hatiplere yerleştirilmek istemeyen öğrenciler "değişik sebepler" olarak tanımlanıyor.

TALİMATTA YER VERİLENLER

Söz konusu talimatta şu ifadelere yer verildi:

"Bu süreçte, bir örgün ortaöğretim kurumunda öğrenim görmek üzere tercih hakkını kullanmayan veya tercihte bulunmalarına rağmen herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerden örgün ortaöğretime devam etmek isteyenlerin başvuruları 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde alınmış ve 6 Eylül 2019 tarihine kadar da İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu ekranında görünen boş kontenjanı bulunan ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmiştir. Buna rağmen değişik sebeplere bağlı olarak hala bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler bulunmaktadır"

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bazı okullarda ikili öğretime geçen, bazılarında sınıf mevcudunu artıran ve bazılarında da depoları bile sınıfa döndürerek kontenjan artırıldı. Bunun yanı sıra MEB "yerleştirme taleplerinin karşılanabilmesi" için merkezi sınav puanı ile öğrenci almayan okulların boş kalan kontenjanlarına "kayıt alanı", "komşu kayıt alanı", "diğer kayıt alanı" sıralaması ile yerleştirme yapılmasını istedi.

Yorumlar (0)