Bakan Yılmaz'dan Flaş Açıklama: 58 Bin Dersliğe İhtiyaç Var

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamalarında 58 bin dersliğe ihtiyacın olduğunu ifade etti.

EĞİTİM 29.09.2017, 15:02
Bakan Yılmaz'dan Flaş Açıklama: 58 Bin Dersliğe İhtiyaç Var

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde düzenlenen TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı´nın açılışına katıldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz burada bir konuşma yaptı. Bakan Yılmaz burada yaptığı konuşmasında eğitimin çağın gerekliliklerine uygun olarak değiştiğini ve geliştiğini dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıklamalarında Türkiye´nin eğitim konusunda önemli mesafeler katettiğine işaret ederek bu sene 17 milyon 702 bin 938 öğrenciye, 65 bin 153 okulda, bir milyon 62 bin 281 öğretmenle hizmet verdiklerini söyledi.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

Ayrıca Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıklamalarında "Eğitime 1980´lerde, 1990´larda Avrupa Birliği´nden daha az kaynak ayıracaksınız, sonra da ´Eğitimde niçin Almanya´nın önünde değiliz´ diyeceksiniz. Böyle bir şey beklemek makul mudur, insani midir, gerçekçi midir?" ifadelerine yer vererek iktidara geldiklerinde okul öncesi eğitim oranının yüzde 10 olduğunu, şimdi yüzde 74´e çıktığını aktaran Yılmaz, eğitimde geçmiş dönemlerden çok daha iyisini yaptıklarını ifade etti.

Bakan İsmet Yılmaz "Bizden önceki dönemde 58 tane fen lisesi var. 12 bin öğrenciye ancak eğitim veriliyordu. Bizim döneme gelince de ´Nitelikli eğitimden uzaklaşıldı´ gibi bir suçlama getiriliyor. Fen lisesi sayısını kaça çıkarmışız, 302´ye." dedi. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz derslik sayılarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. 

58 BİN DERSLİK İHTİYACIMIZ KALDI

Bakan Yılmaz, derslik başına düşen öğrenci sayısını 36´den 23´e düşürdüklerini belirtti ve "İddiamız şu; çok şey yaptık ama her şeyi yaptık demiyoruz. Geçmiş dönemde eğitime verilen önemden çok daha fazla eğitime önem verdik.

Geçmiş dönemde yakalanmış başarılardan kat kat daha fazlasını yakaladık." dedi. Ankara´da 8 bine yakın dersliğin yapımını tamamlayacaklarını kaydeden Yılmaz, "Başbakan Binali Yıldırım, ikili eğitimin kaldırılması talimatını verdiğinde 70 bin dersliğe ihtiyacımız vardı. O dönemden bu döneme kadar kendimiz ve özel sektörle beraber okullar yaptık. Şu anda 58 bin derslik ihtiyacımız kaldı. İstanbul ve Ankara´daki derslik ihtiyacını çözdüğümüzde ikili eğitime son vermiş olacağız." açıklamasını yaptı.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)