Bakan Yılmaz'dan TEOG Sonrası Yeni Sisteme İlişkin Önemli Açıklama

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, katıldığı televizyon programında TEOG sonrası gelecek olan yeni sisteme dair açıklama yaptı.

EĞİTİM 01.10.2017, 10:23 01.10.2017, 16:40
Bakan Yılmaz'dan TEOG Sonrası Yeni Sisteme İlişkin Önemli Açıklama

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, NTV'de katıldığı bir televizyon programında TEOG sonrası gelecek olan yeni sisteme ilişkin açıklama yaptı.

Çocuklarımızı Stresli Bir Hayata Değil, Mutlu Bir Hayata Hazırlmamız Lazım

Bakan Yılmaz TEOG'un kaldırılması çocuklara daha çok yarayacağını ifade ettiği açıklamasında, sınava hazırlanan öğrencileri stresten uzak tutmak adına böyle bir yola başvurdukları açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Sınava girecek öğrencilerin stresleri 6. sınıftan başlıyor 8. sınıfta devam ediyor. Yaşamlarının gelişme dönemlerini stresle geçiyorlar. Öğrencileri adeta yarış atına çevirdik. Bu yüzden TEOG'u kaldırarak biz doğru olanı yaptık.

Biz hayata hazır, mutlu bir gençlik istemiyor muyduk? Çocukları ilkokulda strese sokuyoruz, lisede devam ettiriyoruz. Bu stres dolu sistem çocuklarmız için faydalı değildi.

Eğitim sistemi sınav demek değil, bu sistem sınavdan ibaret değil. Amacımız kaliteli eğitim ve firsat eşitliği sağlamak.

Başarılı öğrencilerimiz zaten kendini gösterip, her noktaya girecekler. 11 bin 57 okulumuz var. Biz arkadaşlarla bir çalışma yaptık. Bir tanesi her lisenin kendi sınavını yapması. Okuldaki öğretmenlerle hazırlanan sınav soruları ile sınav yapılacak. Çok fazla soru çok fazla hata olabilir.

Bir de her okul kendi sınavını yaptı, diyelim ki çocuk Van'da bir sınavı kazandı, 2-3 yıl sonra İzmir'e göç ettiğinde o çocuğu okul almayacak mı? O zaman ne yapalım? Öğretmenin değerini artıralım, okulun değerini artıralım. Okuldaki her dersten 3 sınav yapılıyor. Bu sınavların objektifliğini sağlamak lazım. Biz aslında yeni müfredata uygun bir soru bankası çalışmalarına da başlamıştık. Soru bankası test değildir. Kişiler adeta hem kursa yönlendiriliyor hem de hiç düşünmüyor çocuklarımız.

Çocuğun yaptığı iyi bir şeyi takdir ederseniz çocuk o yoldan ilerler.

Okul Notuna Göre Liselere Yerleşme

Ölçme, değerlendirme olamayan bir sistem olamaz. Öğretmenlerden beklentimiz her ders için bilgilerini çocuklarımıza en iyi şekilde aktarması. Öğretmenelere bir soru bankası hazırlayalım soruları ordan siz seçin diyoruz.

Yazılı, klasik, açık uçlu değerlendirmeler olacak. Çocuklarımız kendilerini ifade edebilsin istiyoruz. Objektif notu elde edebildik mi? Bu sonuçlara uygun olarak da Ankara Fen Lisesi ya da İstanbul Fen Lisesi diyebilir ki, "notu 95 ve üzeri olanlar bana başvurabilir". Bu notlara göre de alınabilir. Bunun üzerinde çalışılabilir. Akademisyenlerden bunlara çalışanlar var. Bize de gönderiyorlar.

Adrese Dayalı Yerleştirme

Başka bir alternatif olarak yer alan sistemde bizim hükümet beyannamemizde yer alıyor.

En iyi okul ikamet adresine en yakın okuldur. Bunu yapacağız ama bunun için bizim bütün okullarımızın kalitesini artırmamız lazım. Her okulu talep edilebilir hale getirmemiz lazım. Adrese dayalı kayıt sistemi. Adrese dayalı kayıt sisteminin dışında kalanlar da bu yeni sisteme göre yerleştirilebilir.

En başarılı yüzde 5-10'luk dilimde yer alan öğrencilerin girebileceği bir sistem de olabilir. TEOG sonrası için 3 alternatif hazırlıyoruz.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)