Bakanlık uyardı: "Okul Gıdası Logosu olmayan ürünü kantinden satın almayın"

Yeni eğitim-öğretim yılı başladı. 18 milyon 108 bin 860 öğrenci ve 1 milyon 77 bin 307 öğretmenin ders başı yaptığı dönem, yeni düzenlemelerle başladı. Bu düzenlemeler içerisinde ‘Okul Gıdası Logosu’ dikkat çekiyor. Buna göre okullarda hizmet veren kantin, kafeterya, büfe gibi işletmelerde, bu eğitim ve öğretim yılından itibaren Okul Gıdası logolu yiyecek ve içecekler satılacak. Okul Gıdası logosu olmayan gıdaların satışına izin verilmeyecek.

EĞİTİM 09.09.2019, 18:07
Bakanlık uyardı: "Okul Gıdası Logosu olmayan ürünü kantinden satın almayın"

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından olan ve ülkemizde de hızla artış gösteren obezite ile mücadeleye Gaziosmanpaşa Belediyesi de destek veriyor. Çocukları erken yaştan itibaren sağlıklı beslenmeye yönlendirmeyi amaçlayan Gaziosmanpaşa Belediyesi, okulların açılmasıyla birlikte kantinlerde denetimlerini sıklaştırdı.

UYGULAMA 16 EYLÜL'DE BAŞLAYACAK

Havuzbaşı Atilla Baykal İlkokulunda zabıta ekipleri tarafından yapılan denetimde ürünlerin okul gıda logolu olup olmadığı, hijyen ve sağlık kuralları denetlendi.Geçtiğimiz cuma günü kantin işletmecilerine sağlıklı gıda ve hijyen kuralları konulu bilgilendirme semineri de düzenleyen Gaziosmanpaşa Belediyesi, kantincilere 16 Eylül’de zorunlu hale gelecek olan “okul gıdası” logolu ürünler hakkında bilgilendirme yaptı.

Kantin çalışanlarına Gaziosmanpaşa Belediyesi kek ve pasta ustaları tarafından gerekli eğitimler verilerek, ilçedeki tüm okul kantinleri sağlıklı gıda satılması konusunda teşvik edilecek.Sağlık Bakanlığının hazırladığı tariflerle adeta anne eli değmiş gibi kek ve poğaçaların okullarda tüketilmesi sağlanacak.

OKUL GIDASI LOGOLU ÜRÜNLER ARASINA GİREN PATATES CİPSİ TARTIŞILIYOR

18 milyonu aşkın öğrencinin ders başı yaptığı yeni dönemde Ruffles markalı Patates Krakeri, Okul Gıdası olarak satılmaya hazırlanıyor. Ürün Monosodyum Glutamat içerdiği için Okul Gıdası logosu alması eleştiriliyor. Kısa adı MSG olan Monosodyum Glutamat, tüm dünyada tartışılan ve özellikle dengeli beslenmeye önem verilen ülkelerde kullanımı kısıtlanan aroma arttırıcı bir kimyasal olarak dikkat çekiyor.

MSG NEDİR?

Özellikle fast food sektöründe iştah arttırmak için kullanılan, lezzet verici kimyasal monosodyum glutamat ya da diğer adıyla çin tuzu , obezitenin yanı sıra nörodejeneratif hastalıklara da neden olması muhtemel gözüküyor.Kısaca MSG olarak da bilinen monosodyum glutamat, glutamik asidin anyonik formu olan ve glutamat denilen bir tuzdur. Endüstriyel gıda üreticileri, diğer tatların genel algısını dengelediği, harmanladığı ve birleştirdiği için MSG’yi aroma artırıcı olarak pazarlamakta ve kullanmaktadır. Glutamik asit, proteinleri oluşturan 20 amino asitten elzem olmayan bir aminoasittir. E-621 (gıda katkıları listesi) olarak sınıflandırılmış bu madde, gıdalarda aroma arttırıcı olarak kullanılır. Gıdaların orijinal tadını arttırarak daha lezzetli hâle getiren bu madde, Uzakdoğu mutfağında yoğun olarak kullanıldığından Çin tuzu olarak da adlandırılmaktadır. Glutamik asit tuzu kristalleri; deniz kabukluları (özellikle istiridye), parmesan peyniri, domates, mantar, kelp yosunu gibi tabiatta çoğu besinde belli miktarlarda doğal halde bulunur, insan vücudunda ortalama 2 kilogram kadar üretilir.

Yorumlar (0)