Bir Milyon Fikir 13:  Kazanım Testleri Öğrencilere Ulaşmıyor

Bir Milyon Fikir kapsamında on üçüncü konu başlığımız öğrencilerin kaynak ve yardımcı kitaplarıdır. Bu konu hakkında detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz..

EĞİTİM 18.10.2018, 15:06 18.01.2019, 00:56 Batuhan
Bir Milyon Fikir 13:  Kazanım Testleri Öğrencilere Ulaşmıyor

http://odsgm.meb.gov.tr adresindeki sınıf düzeyindeki testler ve sınavları maalesef okullarda öğrenciye ulaşmamaktadır. Birçok öğretmen bu testleri öğrenciye çözdürmemektedir.

Tüm öğrencilerin ders kitabı dışında kaynak ve yardımcı olması açısından sınıf bazında testlerin basılarak kitap haline getirilmesi ve öğrencilere sene başında dağıtılması olumlu olacaktır. Hatta testler dışında alıştırmalar, etkinlikler de hazırlanmalıdır. Öğrenciye tüm derslerden yardımcı olacak ek kitap verilmiş olacaktır.

Buna bağlı olarak okullarda doküman sıkıntısı yaşanmaktadır. Piyasada yayınlar ve test kitapları çok pahalıdır. MEB’in ders kitabıyla birlikte çalışma kitabı, etkinlik kitabı, test kitabı hizmeti vermesi olumlu olacaktır. İnternetteki kazanım testlerini bir şekilde öğrenciye çözdürmemiz lazım.

ÖNERİLER

1- MEB’in öğrenciye kaynak kitap ve yardımcı kitap vermesi öğrenci başarısını arttıracaktır.

2- Piyasadaki yayıncılarla işbirliğine gidilip satılan yardımcı kitaplar çok daha ucuza öğrenciye ulaştırılmalıdır. Ülkemizde yayıncılık faaliyetleri MEB’in kontrolünde olmalıdır. Öğrencinin kişisel, kültürel, sosyal gelişimini sağlayacak kitapları öğrenciye ulaştırmalıyız.

3- Öğrencilere ders kitabı yeterli gelmemektedir. Çalışma kitapları öğrenciye sunulmalıdır. Kazanım testlerini her öğrencinin çözmesi sağlanmalıdır.

Yorumlar (0)