Bir Milyon Fikir 19: Her Veli, Her Ay En Az 1 Defa Okula Gelmelidir

MEB'in Bir Milyon Fikir projesi kapsamında 19. konu başlığımız öğrenci velileridir. Bu konu hakkında önerilerimizi haberimizde okuyucularımızla paylaşıyoruz.

EĞİTİM 21.10.2018, 13:46 Batuhan
Bir Milyon Fikir 19: Her Veli, Her Ay En Az 1 Defa Okula Gelmelidir

Öğrenci gelişiminden birinci derecede sorumlu olan veli, her ay en az 1 defa çocuğunun okuluna gelmelidir. Sınıf öğretmeniyle çocuğunun başarı ve devamsızlık durumunu, okul ve sınıf içindeki davranışlarını veliler her ay düzenli olarak okula gelip bilgi almalıdır.

ÖNERİLERİMİZ

1- Aileleri de eğitim sürecine katmalıyız, aylık veli toplantıları düzenlenmeli. Katılmayan velilere okula uğrama zorunluluğu getirilmelidir.

2- Okullarda velilere yönelik konferans ve seminerler verilmelidir. Gerekirse zaman zaman öğrenci-veli birlikte seminere katılmalıdır. Sağlık Bakanlığı, Aile Bakanlığı, Adalet Bakanlığı gibi kurumlarda çalışan uzmanlar okula gelip veli ve öğrencileri bilgilendirme yapmalıdır.

3- Tüm okullarda toplu mesaj (sms) alt yapısı kurulmalıdır. Velilerle kesintisiz iletişim önemlidir. Kamu kurumlarının zaman zaman gönderdiği bilgilendirme, uyarı, yönlendirici mesajları okullar da velilere göndermelidir.

4- Okuma ve yazman bilmeyen veliler kurslara alınmalıdır. Velilerin okur-yazar olması, bilinçli olması öğrencileri de olumlu etkileyecektir.

5- Okullarda oluşturulan komisyonlar, düzenli olarak rehber öğretmen başkanlığında ev ziyaretleri yapmalıdır. Eğitim-öğretimde her öğrenciyi ve veliyi önemsemeliyiz. Velilerin de katıldığı farklı etkinlikler planlanmalıdır.

Zeki Kara - Kamupersoneli.net / ÖZEL HABER

Bu yazıya ait tüm haklar Kamupersoneli.net’e aittir. “kamupersoneli.net” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

Yorumlar (1)
Kerem 10 ay önce
Çok güzel bir öneri. Veliler çocuklarının durumunu ,kötü bir alışkanlığı vesairesi varsa görmesi açısından daha sık toplantılara katılması gerekir