22 Ekim 2018 Pazartesi 22:12
Bir Milyon Fikir 22: Meslek Liselerini Sektör Yönetmeli, Öğrenciler Okurken Maaş Almalıdır

Bir Milyon Fikir kapsamında 22. konu başlığımız meslek liseleri ve istihdamdır. Meslek liselerinden mezun olan öğrencilerimizi ne yazık ki sektörle buluşturamıyoruz, meslek liselerini daraltmalıyız, mezun olan her öğrenci istihdam edilmelidir. Meslek lisesi gerçekten memleket meselesi olmalıdır. Önerilerimiz aşağıdadır.

ÖNERİLERİMİZ

1-Türkiye’deki meslek lisesi sayısı il ve ilçe bazında değerlendirilmelidir. Öncelikle atölyesi olmayan, mesleki eğitimde kaliteyi ortaya çıkaramayan okulları Anadolu Liselerine dönüştürmeliyiz. Son lise yerleştirmelerinde meslek liselerinin bazılarına talep olmadığı anlaşılmıştır.

2-Meslek lisesi öğrencileri hayal ve hedef noktasında sıkıntılar yaşamaktadır çünkü  -yanlış olmasın-nitelikli bir lisede okuduğunu hissetmiyorlar ve mezun olduktan sonra iş konusunda karamsar bir yapıya sahipler.

3-Meslek lisesi öğrencilerinin toplam mezun sayısı, devlette ve özelde istihdam edilen meslek liseli sayısı, kendi alanında çalışan meslek liseli sayısını tespit edip okullarda alanları tekrardan belirlemeliyiz. Örnek verecek olursam; Hasta ve Yaşlı Hizmetleri alanı öğrencileri staj sorunu yaşıyor çünkü staj yapacak yer bulamıyorlar. Huzurevlerine hasta ve yaşlı bakım elemanı alınacak olsa meslek liseliye tercih etmiyoruz, sertifika alan düz lise mezunları çalıştırılıyor. Halbuki meslek lisesi mezununu oralara almalıyız. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanı öğrencilerini Aile Bakanlığı’nda işe almıyoruz, yine onların yerine sertifika almış kişileri tercih ediyoruz. Grafik-Fotoğraf alanı günümüzde geçerliliği olan bir bölüm ancak sektörle öğrencileri buluşturamıyoruz.

4-Meslek liseleri ile sektörü bir araya getirmeliyiz. Sektörün bizzat istediği yerde, istediği alanda meslek liseleri olmalıdır. Mezun olan öğrencinin işi hazır olmalıdır. Son sınıf öğrencileri staj ve okul dengesini kuramıyor çünkü aynı zamanda üniversite sınavlarına da hazırlık yapılmaktadır. Meslek liseleri son sınıfta okul yerine tamamen staj yapmalıdır.

5-Meslek liselerinin müfredatını diğer liselerin müfredatından ayırmalıyız. Üniversiteye giriş sınavlarında da meslek liseliler için ayrı bir oturumda sınav yapılmalıdır. Meslek lisesinden mezun edilen her öğrenci teknisyen unvanıyla, ön lisans mezunları da tekniker unvanıyla devlet veya özelde işe başlatılmalıdır. Normal lise mezunlarıyla meslek lisesi mezunlarını eğitsel başarı anlamında birlikte değerlendirmek doğru değildir.

6-Meslek okullarımız üretim yapacak konumda olmalıdır. Okullar ister kendi bünyesinde ister farklı bir yerde alanlarına ait işyeri açabilmelidir. Örnek: Büro yönetimi alanında çeşitli hizmetlerin verilebileceği işyeri açılabilir. Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanı okullar halka kuaförlük hizmeti verebilir. Matbaa, mobilya, muhasebe, yiyecek-içecek hizmetleri vb. her alanda okullar işyeri açabilmelidir. Meslek okullarımız, öğrencisiyle üretecek ve gelir getirecek konumlara gelmelidir.

7-Meslek okullarının öğretmen açığı tamamlanmalıdır çünkü alana ait öğretmen bulmada il ve ilçe bazında sıkıntılar var. Alan şefliği ve atölye şefliği uygulamaları gözden geçirilmelidir.

8-Meslek liselerini ve mesleki eğitimi MEB’den ayırmalıyız. Meslek lisesini sektörler yönetmelidir. Yani bir anlamda özelleşme de diyebilirsiniz. Sektör; öğrenciyi kendi eğitmeli, kendi istihdam etmelidir. Meslek liseli öğrencinin sınıfta çok fazla ders görmesine gerek yoktur. Meslek liseli sürekli sahada olmalıdır. Hatta okurken bile belli oranlarda ücret alabilmelidir.

NOT: Yine bir örnekle mesleki eğitim gerçeğini ortaya koymak istiyorum. İskenderun Demir-Çelik özelleştirilmeden önce kendi bünyesinde Çıraklık Eğitim Merkezi açmıştı. Doğru bir uygulamaydı. Ben de 1995-1998 yılları arasında Haddecilik alanında Çıraklık Eğitime devam ettim. 3 yılda Haddehanenin her bölümünde çalıştım. Sonra kalfa oldum. Benimle birlikte mezun olanların hiçbiri oraya devam etmedi çünkü işe almadılar. Çırak olarak çalışırken şirket aracılığıyla yüzlerce insanı işe aldılar. Emin olun, haddecilik alanıyla ilgili hiçbir tecrübe ve bilgisi olmayanlar işe girdi. Ama çıraklık eğitimi bitirip kalfa olanları, yani devletin bizzat yetiştirdiği kişiler işe alınmadı. Anlatmaya çalıştığım şu: Meslek lisesi veya çıraklık eğitimi bitirenlerin işi hazır olmalıdır. İş garantisi olmadığı sürece mesleki eğitimde çok mesafe alamayız.

Zeki Kara - Kamupersoneli.net / ÖZEL HABER

Bu yazıya ait tüm haklar Kamupersoneli.net’e aittir. “kamupersoneli.net” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

Kamu Personeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emrah 2018-10-22 22:30:21

Ağzınıza sağlık ZEKİ bey