Bir Milyon Fikir 5: 53 Bin Okulda Okuma Seferberliği Başlatılmalıdır

Bir Milyon Fikir projesi kapsamında önerilerimizi okuyucularımıza aktarmayı sürdürüyoruz. Beşinci konu başlığımız okullarda kitap okuma çalışmalarıdır.

Bir Milyon Fikir 5: 53 Bin Okulda Okuma Seferberliği Başlatılmalıdır

Zaman zaman sosyal medyada okulu ve öğrencileri için kitap desteği beklenildiğine dair yazı ve mesajlara denk geliyoruz. Demek ki okul kütüphanelerinde kitap eksiği vardır. 53 bin okulumuzda bir kitap okuma seferberliğinin başlatılarak kurum kültürü oluşturulması gerekmektedir. Bununla ilgili olarak önerilerimi maddeler halinde sıralıyoruz.

1- Kitap okuma, ortaokul ve liselerde 1 saatlik zorunlu bir ders olmalıdır. Her sene okunacak kitaplar MEB tarafından okullara ders kitaplarıyla birlikte gönderilmelidir.

2- Okul kütüphanelerinin tamamının kitap ihtiyaçları karşılanmalıdır. İl-ilçe-okul bazında kitap ihtiyaçları belirlenmelidir. Öğrencilerin düzeyine göre okuması gereken kitaplar mutlaka okulda bulunmalıdır.

3- Okulda kitap okumaya teşvik için sadece Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri değil bütün öğretmenler çalışma yapmalıdır.

4- İlçe ve okul bazında ödüllü kitap okuma yarışmaları düzenlenmelidir. Kaymakamlarımız da kitap okuma konusunda her türlü desteği ve katkıyı sunmalıdır.

5- Öğrenci seviyelerine uygun kitapları olan yaşayan yazar ve şairler, belli takvim ve programlar çerçevesinde okullarda öğrencilerle buluşmalıdır. Bu buluşma, ticari bir kazançla değil toplumsal görev çerçevesinde yürütülmelidir.

6- Velilerimizi de çok büyük görevler düşüyor. Evde rol model olmaları için velilerin de kitap okuması şarttır. Bu konuda da velileri teşvik etmek için kamu spotları yayımlanmalıdır.

Kamupersoneli.net Notu: Ülkemizde kitap fiyatları düşürülmelidir. Bir yandan okuma seferberliği diyoruz ancak yayınlar çok pahalı. Kitap; ekmek ve su gibi bir ihtiyaçtır. Bunun için kitap fiyatlarını aşağıya çekmemiz lazım.

Zeki Kara - Kamupersoneli.net / ÖZEL HABER

Bu yazıya ait tüm haklar Kamupersoneli.net’e aittir. “kamupersoneli.net” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakkı
Hakkı - 8 ay Önce

Ne kitabı ya. Tek bulduğunuz çare kitap okumak. Kırmızı başlıklı kız okuyunca ülke uçacak. Radikal karar almak lazım. Kurtuluş seviye sınıfları. Süper beyinli çocuklarımız heba oluyor.

Oğuzcan
Oğuzcan - 8 ay Önce

güzel fikirler, yerine getirilmesi dileğiyle.