Bursa'da Suriyeliler İstedikleri Okullara Kayıt Yaptırabilecekler !

Bursa'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü çok tartışılacak bir karar verdi. Bursa'da yaşayan Suriyelilerin istedikleri okula kayıt yaptırabilmeleri için talimat verilmedi.

Bursa'da Suriyeliler İstedikleri Okullara Kayıt Yaptırabilecekler !

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğünden çok tartışılacak bir karar verildi. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte yaşayan Suriyelilerin diledikleri okula kayıt yaptırabilmeleri için okullara talimat verdi.

Söz konusu karar gereği Türk vatandaşları için geçerli olan ikametgah zorunluluğu Suriyeliler için uygulanmayacak. Okulların açılmasına sayılı günler kala velilerin kayıt telaşı devam ediyor. Çocuklarını daha iyi bir okula yazdırmak isteyen veliler belirlenen ikametgah engeline takılıyor. Öğrenci kayıtlarında okul müdürlükleri öğrencileri “Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi”nde kontrol ediyor. Adresi okul ile aynı bölgede olmayan öğrenciler okula kayıt ettirilemiyor.

OKULLARA TALİMAT VERİLDİ

Bursalı vatandaşlar adres zorunluluğuna göre hareket etmek zorunda bırakılıyor. Ancak Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün aldığı bir karar ile Suriyelilerin istedikleri okullara kayıt yaptırabilmeleri sağlandı. Kayıtların rahat yaptırılması için okullara talimat verildi. 

Konu ile ilgili olarak Sözcü'nün haberine göre Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün aldığı kararda şu ifadelere yer verildi;

“İlimizde geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli öğrencilerin kayıt işlemlerini yaptırmak üzere okullara müracaat ettiklerinde, bazı sıkıntılar yaşandığı müdürlüğümüze ulaşmaktadır. Suriyeli öğrencilerin kayıt işlemlerinin adres şartı aranmaksızın yapılması gerekmektedir. Bilgilerinizi ve konu ile ilgili gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda gereğini rica ederim.”

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE