18 Ekim 2018 Perşembe 19:12
Danıştay Öğrenci Andını Kaldıran Yönetmelik Hükmünü İptal Etti

Milli Eğitim Bakanlığı 2013 yılında yapmış olduğu bir düzenleme ile öğrenci andını kaldırmıştu. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Öğrenci Andı" başlıklı 12. maddesinin Yürürlükten kaldırılmasının ardından Türk Eğitim Sen tarafından açılan davada Danıştay karar verdi.

Danıştay 8. Dairesi tarafından alınan karar kapsamında Milli EĞitim Bakanlığı'nın almış olduğu bu karar iptal edildi. 

ÖĞRENCİ ANDI'NI KALDIRAN YÖNETMELİK İPTAL EDİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karara açılan dava sonucu Danıştay tarafından verilen kararda, Öğrenci Andı'nın kaldırılmasına ilişkin yönetmelik düzenlemesinin yalnızca hukuka uygun bilimsel gerekçelerle mümkün olduğu vurgulandı. Danıştay tarafından bu konuya yapılan açıkamalarda şu ifadeler yer aldı. 

"İdari istikrar oluşturacak biçimde çok uzun zamandır bütün devlet okullarında ve hatta özel okullarda genç nesillerin anayasal vatandaşlık temelinde aidiyetini güçlendiren ve öğrencilerde değer oluşumuna katkı sunan ve her sabah ders başlamadan önce okutulması şeklinde uygulanan öğrenci andının kaldırılması, ancak bu değişikliği hukuka uygun kılacak bir bilimsel gerekçeye dayanması halinde olanaklıdır. Aksi tutum, idarenin sahip olduğu düzenleme yetkisini ve takdir hakkını hukuka uygun kullanmadığı anlamına gelecektir."

DANIŞTAY TARAFINDAN VERİLEN KARAR METNİ

Danıştay 8. Dairesi tarafından oy çokluğu ile alınan kararda MEB tarafından alınan yönetmelik değiştirme kararının hukuka uyarlılık gösterilmediği bildirildi. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmelik değiştirme kararına gerekçelerinin değerlendirildiği karar metni şu şekilde,

"Dava konusu kararı hukuki bir zemine oturtacak, idarenin takdir hakkını ve düzenleme yetkisini kamu yararı ve hizmet gerekleri uyarınca kullandığını ortaya koyacak yeterli bilimsel gerekçenin bulunmadığı, Türk Devletini ve milletini ebediyete kadar yaşatacak, çağdaş uygarlığın ve medeniyetin ortağı ve öncüsü yapacak, toplumun ve kişilerin refah, huzur ve mutluluğunu sağlayacak yeni nesillerin yetiştirilmesi olan milli eğitim sistemimizin temel amaçlarını gerçekleştirmesini içeriği itibarıyla sağlamaya yardımcı olabilecek nitelikteki öğrenci andının kaldırılmasına ilişkin değişikliğin haklı ve hukuksal temellere dayandırılmadığı anlaşıldığından dava konusu düzenlemede hukuka uyarlık görülmemiştir. Kaldı ki davalı idarenin savunma dilekçesinde dile getirdiği andın uygun olmayan hava koşulları ve fiziki koşullarda dahi söylenmesine ilişkin olarak ileri sürdüğü hususlar, öğrenci andının özüne ilişkin olmayıp icra ediliş şekline ilişkin olup, iddialar andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görülmemiştir."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli
Son Güncelleme: 18.10.2018 19:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
 Misafir 1 i 2018-10-19 00:21:22

1933 yılı tek parti dönemi eğitim bakanı tarafından dayatılan okullarda ögrencilere mecburen okutturulan Andımızın kaldırılması doğrudur
Danıştay yada herhangi bir mahkemenin bu tür dayatma ideolojik siyasi bir konuda karar alma karar verme yetkisi yoktur
Bu ülke bir hukuk devletiyle Bu karar siyasidir hükümsüzdür.

Avatar
Mesut 2018-10-18 19:30:28

Çok şükür ne mutlu Türküm diyene diyebilecek çocuklarımız