Ders Kitaplarında FETÖ Ayıklaması Devam Ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitaplarında yapılan FETÖ ayıklamalarının ardından, bazı derslerin kitapları gönderilmedi.

EĞİTİM 19.09.2016, 16:46 19.09.2016, 16:55
Ders Kitaplarında FETÖ Ayıklaması Devam Ediyor
Yeni eğitim öğretim yılı bazı ders kitaplarının eksik olmasıyla başladı. FETÖ'ye ait kitapların toplatılmasına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'nın verdiği talimat doğrultusunda Eylül ayının başlarında tüm okullarda hareketlilik başladı.

Öncelikle ders kitapları, kaynak kitaplar öğretmenler tarafından FETÖ ile bağlantısı olup olmadığına göre ayrılmaya devam ediliyor.Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara gönderdiği yazıda, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed’in Hayatı, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Karşılaştırmalı Dinler Tarihi, Türkçe, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Coğrafya, Kuran-ı Kerim, Sanat Tarihi, İngilizce, Demokrasi ve İnsan Hakları, Spor Yönetimi ve Organizasyonu, Sosyoloji, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Spor ve Beslenme, Bilgi ve İletişim Teknolojisi, İşletme, Diksiyon ve Hitabet, Öğretmenlik Mesleğine Giriş, Üç Boyutlu Sanat Atölye gibi birçok dersin kitabı bulunuyor.

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir,konu ile ilgili: “14 yıldır kurumsallaştılar ve şimdi pat diye kesmeleri de çok zor. Hem ders kitaplarının büyük bölümü hem de yardımcı kitapların tamamına yakını FETÖ’ye yakın basımevlerinden geldi. Hala da onların eklentileri devam ediyor. Doğrudur, şu anda okullarda hala bu kitaplar ayıklanmaya çalışılıyor. Çünkü hemen bitirmeleri mümkün değil. Terör örgütünün basımevlerine para aktarmak adına onların basımevinden alındı. Şu anda oradan ayıklamaya çalışıyorlar ama çok kolay değil. Çünkü 14 yıldır oraya girmiş durumdalar. Ayrıca okullardaki kitaplıklar da bu yüzden yüzde 70’e yakın boşalmış durumda. 14 yıldır doldurdular şimdi boşaltmaya çalışıyorlar. Ders kitapları ve okul kütüphanelerine giden kitaplar çocuk seviyesine uygun olması lazımken bu tür denetimlerin hiçbiri yapılmadı. Pedagojik gerçekliklere, bilimsel, laik, demokratik ilkelerin hiçbirine bakılmadı. Şimdi de tersten temizlemeye çalışıyorlar. Bunu yaparken komisyon aracılığıyla yapmak lazım. Gelişigüzel kütüphaneleri boşaltmaların uygun olmadığını düşünüyoruz.” dedi.

Kitapların ayıklanma işlemleri hala devam ediyor.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)