Eğitim- Bir- Sen Başkan Vekili Latif Selvi: Müfredatta Gerçek Bir Değişikliğe Gerek Var

Eğitim- Bir- Sen Başkan Vekili Latif Selvi, Bursa'da katıldığı bir program öncesinde yeni müfredat kurallarına ilişkin açıklamalarda bulunarak Müfredat ihtiyacından söz etti.

EĞİTİM 25.01.2017, 10:00
Eğitim- Bir- Sen Başkan Vekili Latif Selvi: Müfredatta Gerçek Bir Değişikliğe Gerek Var

Eğitim- Bir- Sen Başkan Vekili Latif Selvi, Bursa'da katıldığı bir program öncesinde müfredatla alakalı olarak genel tartışmaların uzun zamandan beri sürdüğünü ve kendilerinin üzerine düşen yetkileride birebir üstlendiklerini ifade ederek bu kapsamlar içerisinde 8 ay süren titiz bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Genel anlamla müfredatta kesin değişiklikler yapılmasına vurgu yapan Eğitim- Bir- Sen Başkan Vekili Latif Selvi bu ifadelerde bulundu:

"Son yıllarda da müfredatla ilgili ciddi eleştiriler vardı ve bir şeylerin değişmesi gerektiğiyle ilgili kanaatler belirtiliyordu. Bu çerçevede biz de bir çalışma yaptık. Nelerin değişmesi gerekiyor, ne öngörülebilir diye müfredatı ciddi bir değerlendirmeye tabi tuttuk. Akademisyenlerimiz, öğretmenlerimizle sendika yöneticilerimizle yaptığımız çalıştaylarla alan araştırmaları ve aynı zamanda müfredatı bütün boyutlarıyla değerlendirerek bir çalışma yaptık. Orada tespit ettiğimiz durum şu, gerçekten müfredatta bir değişikliğe ihtiyaç var, mevcut yapısıyla Türkiye uzun yıllar gidemez çünkü pedagojik olmaktan daha çok ideolojik gönderme yönlendirmeye uygun bir yapı vardı ve bu haliyle de müfredatın ihtiyaca cevap vermesi mümkün değildi. Bunu kamuoyuyla paylaştık." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 53 dersin müfredatıyla alakalı olarak kamuoyuyla paylaşıldığını ifade eden Vekil Latif Selvi, şu ifadelerde bulundu:

"Bunu da değerlendirdik. Burada bazı değişiklikler gördük, bunları belli boyutlarıyla olumlu değerlendiriyoruz. Öncelikle müfredatın halka açılması son derece önemli, yani kim katkı koymak istiyorsa ne istediğini ortaya koymalı. İkinci önemli gördüğümüz tarafı da müfredatta gözlemlediğimiz doğru seyirde birtakım düzenlemeler var ancak müfredatın çok ciddi bir köklü değişim getirmediğini de görüyoruz." ifadelerinde bulundu.

Eğitim- Bir- Sen Başkan Vekili Latif Selvi, bu konu hakkında çalışmala yaptıklarını belirterek şu ifadelerde bulundu.

Müfredat değişikliğiyle ilgili olumlu adımlar atıldığını gördüklerini aktaran Selvi, "Ancak köklü anlamda, ana paradigmanın değişime dair bir hamle göremedik. Bu anlamda da eleştiriyoruz. Bazı derslerle ilgili olarak daha önceki süreçte gözlemlediğimiz ve ümit ettiğimiz değişiklikleri çok fazla göremedik." dedi.

Müfredat değişikliği için şiyatte bulunanların olduğuna vurgu yaparak:

"İtiraz edenlerin önemli bir kısmı, özellikle Atatürkçülük merkezli ve inkılap tarihi merkezli değerlendirme yapanların maalesef müfredatı okumadıklarını, kategorik bir şekilde 'Bunların yazacağı mutlaka bizim istemediğimiz olur' düşüncesiyle bir yaklaşım söz konusu. Kendilerini Atatürkçü olarak niteleyerek onun üzerinden tartışma yapanlar eğer müfredatı okumuş olsalardı, 'Bu müfredat tam bizim istediğimiz yapıyor' demeleri lazımdı ancak gördüğümüz o ki kategorik baktıkları için bir karşıtlık üretiyorlar. Bu da sağlıklı bir şey değil, katkı vermeleri lazım. Kim hangi eleştiriyi yapıyorsa bunları ortaya koyması gerekir." açıklamasında bulundu.

Kamupersoneli.net | AA

Yorumlar (0)