Eğitim-İş: Kontenjanlar Düşürülerek İmam Hatiplere Mecbur Bırakılıyor

Stratejik okullarda öğrenci kontenjanlarının düşürüldüğünü belirten Eğitim-İş Sendikası, MEB'e çağrıda bulundu.

EĞİTİM 14.09.2017, 16:14
Eğitim-İş: Kontenjanlar Düşürülerek İmam Hatiplere Mecbur Bırakılıyor

Eğitim-İş Sendikası, birçok ilde stratejik okullarda öğrenci kontenjanının düşürülmesiyle, öğrencilerin imam hatip liselerine mecbur bırakıldığını açıkladı.

İmam Hatip Liselerine Mecbur Bırakılıyor

Başta İstanbul olmak üzere birçok ilde, kıymetli ve imam hatip okullarına mesafesi nedeniyle stratejik okullarda öğrenci kontenjanı sayısının düşürüldüğünü, ayrıca birçok teknik lise, tematik liseye çevrildiği ve yine öğrenci kontenjan sayısı aşağıya çekildiğini belirten Eğitim-İş Sendikası, MEB'in şimdiye kadar belirtilmeyen bu atılımı, binlerce öğrencinin açıkta kalmasına yol açtığını vurgulayarak; “Milli eğitim müdürlükleri önünde mağdur veliler ve öğrenciler, şimdiden uzun kuyruklar oluşturmaya başlamıştır.

Talep olmamasına rağmen durmadan yenisi açılan, bazı yerlerde eski ve köklü okullarda tabela değişikliğiyle yaratılan, devletin sınırsız teşviğiyle ihya edilen imam hatip liselerine öğrencileri mecbur bırakma niyeti taşıyan bu kontenjan hamlesi, daha şimdiden binlerce aileyi mağdur etmiştir. 

Kontenjanlar Düşürülüyor

Bulunduğu ilçede diğer okulların kontenjanının aşağıya çekilmesinden sonra bir öğrenciye ‘ya açık lisede oku ya da imam hatipli ol’ denmektir. Görünmektedir ki: teşvikler, mezunlarına devlet kadrolarında iş verme vaatleri ve daha nice ayrımcılık bile imam hatip liselerinin cazibesini halkın gözünde artıramamış; MEB, imam hatiplere doğrudan yönlendirme ve dolaylı olarak mecbur bırakma taktiklerini geliştirmiştir” açıklamasında bulundu.

MEB’e Çağrı

Eğitim-İş yapmış olduğu açıklamalarda MEB'e çağrıda bulunduklarını belirterek; “Eğitim-İş olarak MEB'e çağrımızdır: Bu yaptığınız devlet yönetim ilkelerine, ‘sosyal devlet' ilkesine ve tüm nimetlerinden faydalandığınız halde bir türlü barışamadığınız Cumhuriyet'in değerlerine aykırıdır.

Yarattığınız bu mağdur ordusu, geleceğiyle oynadığınız binlerce çocuk, umutlarını söndürdüğünüz binlerce aile, size siyasi bir ikbal getirmeyecektir.

‘Öğrenciler Çözümsüz Bırakılmamalı’

Milli Eğitim Bakanlığı'nın amacı, öğrencilere dayatma yaparak çözümsüz bırakmak ya da açık lise kapısı göstermek değil, değişik alternatifler yaratarak tüm öğrencileri okullara yerleştirmek olmalıdır. Bu amaca uygun olarak sorunu ivedilikle çözmenizi bekliyoruz.

Eğitim-İş olarak bu konuda mağdur ettiğiniz veliler ve öğrencileri sahipsiz bırakmayacağımızı, sonuna kadar dayanışarak bu haksız hamlelerinize karşı mücadele edeceğimizi bilin” şeklinde konuştu.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)