Güzel Sanatlar ve Spor Liselerine başvurular bugün başladı! Puan hesaplama nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlı tarafından yapılan duyuruda Güzel Sanatlar ile Spor Liselerine giriş için yapılacak özel yetenek sınavına başvuruların başladığı söylendi. Öğrenci seçimine ilişkin yetenek sınavı, bölümler bazında 1-5  Temmuz'da komisyonlar tarafından yapılacak. Bu yıl Türkiye genelindeki 82 güzel sanatlar ile 76 spor lisesinin 9. sınıflarına 11 bine yakın öğrenci  yerleştirilmesi planlanıyor.

EĞİTİM 10.06.2019, 17:27 10.06.2019, 19:30
Güzel Sanatlar ve Spor Liselerine başvurular bugün başladı! Puan hesaplama nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Türkiye  genelindeki 82 güzel sanatlar ile 76 sporlisesinin 9. sınıflarına özel yetenek  sınavıyla 11 bine yakın öğrenci yerleştirilecek. Bakanlık sosyal medye hesabından başvuruların başladığını duyurdu.

2018-2019 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Haziran 2019 tarihinde yapılan LGS kapsamındaki merkezi sınav veya adrese dayalı yerleştirme haricinde spor ya da sanat yeteneği bulunan öğrenciler MEB'e bağlı güzel sanatlar ve spor liselerine kayıt işlemleri için bugünden itibaren 28 Haziran 2019 tarihine kadar başvuru yapabilecekler.

Başarı puanları etkili olacak

Öğrencilerin yerleştirmelerinde kullanılacak ortaokul başarı puanı, ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf seviyesinde alınan yıl sonu başarı puanlarının  aritmetik ortalaması alınarak hesaplanacağından bu öğrencilerin LGS merkezi sınav  puanları, yetenek sınavlarında dikkate alınmayacak. Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8'inci sınıfını bitiren  öğrenciler, dilekçe ile birlikte öğrenim görmek istediği okul türlerinden en  fazla iki okul müdürlüğüne başvurabilecekler. Öğrencilerin listeleri 29-30 Haziran'da açıklandıktan sonra Temmuz  ayının ilk haftasında yetenek sınavları tamamlanacak ve öğrencilerin kayıtları  LGS sonuçlarına bakılmadan yapılabilecek.

1- 5 Temmzuda yapılacak

 Öğrenci seçimine ilişkin yetenek sınavı, bölümler bazında 1-5  Temmuz'da komisyonlarca yapılacak. Öğrenci seçiminde yetenek sınavında 50 puan  barajının altında kalan öğrenciler başarısız sayılarak, değerlendirmeye  alınmayacak.  Yetenek sınavında 50 ve üzerinde puan alanların ise yetenek sınavının  yüzde 70'i ile ortaokul başarı puanının yüzde 30'u alınarak, 100 tam puan  üzerinden puan üstünlüğüne göre değerlendirme ve sıralama yapılacak. En yüksek puandan aşağıya doğru yapılan sıralamaya göre bölümler  bazında belirlenen kontenjan kadar asıl ve yedek liste 5 Temmuz'da mesai  bitiminde okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilecek. Milli Eğitim Bakanlığınca, bu yıl Türkiye genelindeki 82 güzel  sanatlar ile 76 spor lisesinin 9. sınıflarına 11 bine yakın öğrenci  yerleştirilmesi planlanıyor.

Puan hesaplama nasıl yapılır?

Öğrencilerin güzel sanatlar ve spor liselerine yerleştirmelerinde ortaokul başarı puanı, ortaokul 6, 7 ve 8. sınıflarda alınan yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının alınarak hesaplanmasında dolayı bu öğrencilerin LGS merkezi sınav puanları ise yetenek sınavlarında dikkate alınmayacaktır.

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarını bitiren öğrenciler öğrenim görmek istedikleri okul türlerinden en fazla 2 okul seçerek okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilecekler. Listeler 29-30 Haziran günlerinde açıklandıktan sonra Temmuz ayının ilk haftasında yetenek sınavları yapılacak ve kayıtlar LGS sonuçlarına bakılmadan gerçekleştirilecek.

Yetenek sınavları bölümler bazında 1-5 Temmuz günleri arasında komisyonlar tarafından yapılacak. Yetenek sınavında 50 puan barajını geçemeyen öğrenciler başarısız kabul edilecek ve değerlendirmeye alınmayacak. Yetenek sınavında 50 ve daha fazla puan alan öğrencilerin yetenek sınavının %70'i ile ortaokul başarı puanının %30'u alınarak 100 tam puan üzerinden değerlendirme ve sıralama yapılacak. En yüksek puandan en düşük puana doğru yapılan sıralamada bölümler bazında oluşturulan kontenjan kadar asıl ve yedek listeler 5 Temmuz'da mesai bitiminde okullarda ve okulların internet sayfalarında yayınlanacak. 

Yorumlar (1)
Zübeyir kaymaz 6 ay önce
nasıl giriş yapılacak yaaaaaaaaaaaa