İstanbul'daki Okullarda Adab-ı Muaşeret Dersi

İstanbul'daki okullarda, 2016-2017 eğitim öğretim yılında verilen temel derslerin yanı sıra adab-ı muaşeret dersleri de verilecek.

EĞİTİM 19.09.2016, 13:48 19.09.2016, 13:59
İstanbul'daki Okullarda Adab-ı Muaşeret Dersi
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başlattığı projeyle, okullarda adab-ı muaşeret dersleri verilecek.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, akademik başarının yanı sıra öğrencilerin, özlenen kültür ve değerleri yeniden kazanmaları amacıyla yeni bir proje başlattı. 

Yeni projeye göre, okullarda adab-ı muaşeret dersleri verilecek. Sofra adabı, komşuluk adabı, sohbet etme adabı gibi kuralların yanında günümüzde yitirilmiş gelenek ve göreneklerle de alakalı dersler verilecek. 

3 milyona yakın öğrenci bulunan İstanbul'da hayata geçirilecek tek proje bu değil. Adab-ı muaşeret derslerini yanı sıra tematik meslek liseleri kurulacak. Böylelikle sektörler için eleman yetiştirilmiş olacak. 

Öğrencilerin yanı sıra öğretmenler için bilim, edebiyat akademileri açılacak. Bu projeyle de öğretmenlerin anlattıkları müfredat dışında diğer konularda da bilgi sahibi olmaları sağlanacak. 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci yeni projelerle alakalı: "1980'den sonra yoğun göçle birlikte Türkiye'de özellikle de İstanbul'da büyük bir sosyal hareketlilik oldu. Köyden İstanbul'a gelen köydeki kültürünü getiremedi. Şehir kültürü de İstanbul'da kalmadı. Modern yaşama bağlı olarak aile de küçüldü. Birbirinden beslenen insanlar yok, büyük aile kayboldu. Büyük aile olmayınca birçok değer, kültür unsuru bir sonraki nesle taşınamadı. Bunlardan en önemlisi adab-ı muaşeret dediğimiz yazılı olmayan asırlardır biriktirilerek nesilden nesile taşınan değerlerimiz, görgü kurallarımız. Artık aileden ya da herhangi bir yerden bu adab-ı muaşeret kuralları öğrenilemediği için bunun eğitim yoluyla verilmesi gerekir. Kaybetmek üzere olduğumuz bir değerimiz. En azından gündeme getirelim ki farkındalık olsun." dedi.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)