İşte Liselere Geçişte MEB'in Hazırladığı Alternatifler

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TEOG'dan sonra liselere geçiş için üç model hazırlandı. İşte hazırlanan modellerin detayları..

EĞİTİM 02.10.2017, 09:04
İşte Liselere Geçişte MEB'in Hazırladığı Alternatifler

Milli Eğitim Bakanlığı liselere geçişte alternatifler için 3 model üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Diploma notuyla yerleşme, özel nitelikli okullara sınavla öğrenci alımı ve aynı il/ilçede başarı farklarının yüksek olduğu okullar arasında kategorik eşleştirme formülleri öne çıkıyor.

BAKAN YILMAZ AÇIKLAMA YAPTI

Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz katıldığı bir TV programında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yılmaz açıklamalarında "Mezuniyet ortalamasına göre yerleştirmeler yapılacak. Bizim yaptığımız sınav sonucuna göre bir kısım öğrenciyi evine yakın okula gönderebiliriz. Fen liseleri için ayrı kriter getirebiliriz. En başarılı yüzde 5-10'luk dilimdeki öğrencilerin girebileceği bir sistem de olabilir" ifadelerine yer verdi.

3 MODELİN TASLAĞI

TEOG'un kaldırılmasının ardından Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı Bürokratları yoğun bir çalışma içine girdiler. Velileri velileri kaygıya düşürmeyecek, adaletli bir sistem kurgulamak istiyor. Bakanlar Kurulu'na sunulması öngörülen üç modelin taslağı "Özel niteliklilere sınav, diploma puanıyla geçiş, kategorik eşleştirme" şeklindedir.

ALTERNATİF MODELLERİN DETAYLARI

# ÖZEL NİTELİKLİLERE SINAV

Ortaöğretime geçişe ilişkin taslak modellerden biri özel nitelikli okullara sınavla yerleşme. Bakanlık ilk önce sınavla öğrenci alabilecek liseleri okul türlerine göre belirleyecek. Daha sonra bu okullar, standartları, akademik başarıları gibi özelliklerine göre seviyelendirilecek. Seviyelere ayrılan okullar için sınav yapılacak. Aynı seviyedeki okullar için yapılan sınavlarda alınan notlar, bu kategorideki okulların kabulünde geçerli olacak. Örneğin, bakanlık (A) seviyesi okulların içinde 100 özel nitelikli lise belirleyecek. Bu 100 okuldan hangisi sınav yaparsa yapsın, aynı kategori içinde yer alan diğer okullar öğrencilerin bu sınavdan aldığı puanı kabul edecek. Bu modelde de 8. sınıfta bakanlık tarafından yapılacak klasik açık uçlu sınav yöntemi izlenecek, test uygulanmayacak.

# DİPLOMA PUANIYLA GEÇİŞ

İkinci formüle göre ise öğrencilerin merkezi klasik yazılı sınavları, tüm derslerden akademik başarıları, sportif, sosyal ve sanatsal etkinliklerinin de etkili olduğu ortaokul diploma puanıyla liseye yerleştirme yapılacak. Bu modelde adrese dayalı kayıt sistemi uygulanacak. Bu model uygulanırsa bakanlık, fen liseleri gibi başarı puanı yüksek ve talep gören okullara yerleştirmeyi ayrı kategoride gerçekleştirecek. Okullar için alana göre ağırlıklandırılmış diploma puanı uygulanabilecek. Belli alanlarda en başarılı öğrenciler o alanlardaki en başarılı okullara puan üstünlüğüyle ancak ek bir sınava girmeden yerleşebilecek.

# KATEGORİK EŞLEŞTİRME

Özel nitelikli okullar dışında kalan liselere yerleştirmeler için ise üçüncü model geliştirildi. Buna göre, yerleşim yerlerinin dışında kalan, aynı il ve ilçede başarı farklarının yüksek olduğu okullar arasında kategorik eşleştirmeler yapılacak. Puanına göre öğrenci evine en yakın okula gidebileceği gibi farklı okullara da belirlenen kontenjanlar oranında yerleştirilmesi sağlanabilecek.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)