28 Ağustos 2019 Çarşamba 00:45
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'den okul kayıtları için ücret ve bağış uyarısı

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Ömer Yahşi, Sonsöz TV’de yayınlanan Günaydın Ege Programına konuk oldu ve Aslı Eren’in sorularını yanıtladı. Müdür Yahşi, İzmir’deki öğrencilerin başarıları üzerinden net ifadeler kullanırken okullardaki güvenlik, hijyen ve tehlikelere karşı yürütülen çalışmalara dair bilgiler verdi.

Yahşi, İzmir’de 3 gün süren orman yangınları hakkında konuşurken yeni eğitim-öğretim sezonunun ilk dersi için çarpıcı bir açıklamaya imza attı. Bazı okullarda idarenin yeni kayıt yaptıracaklardan zorunlu bağış toplanması konusunda velilere uyarılarda bulunan Yahşi ayrıca yerel yöneticilerden gelecek desteklere de kapılarının açık olduğunu belirtti.

İZMİR’İN ÇOCUKLARININ BAŞARISININ SIRRI VELİLERİN İLGİ VE ALAKALARIDIR
İzmirli öğrencilerin başarılarının arkasında velilerin ilgisinin yattığını ifade eden Yahşi, “İzmir’de velilerin eğitime verdiği destek sonucunda öğrencilerimizin başarıları artıyor. Dünyada bile İzmir liselerinden mezun olan kişilerin çok önemli kurumlarda görev aldığını görüyoruz. NASA’da olsun çok önemli kurumların CEO’ları İzmir’i temsil ediyor. Bu gelenek devam ediyor. Biz ilham veren buluşmalar yapıyoruz. İzmir’den çıkan dünyada ses getiren isimleri öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Gelenlerin yüzde 90’ı İzmir liselerinden mezun olmuş, başarı hikayesini yazmış kişiler. Öğrencilerimiz onları gördüğünde, ‘ben de yapabilirim’ diyor. Öğrencilerimize müthiş bir azim, çalışma isteği ve aşk geliyor. İzmir’de özellikle olimpiyatlara baktığımızda çok başarılar kazanıldı. Akademide başarılı olmuş öğrencileri İzmir’de topladığımız zaman bir salona sığmıyorlar. Gerçekten İzmir’in çocuklarının başarısının sırrı velilerin ilgi ve alakalarıdır. Çocuklarına sevgiyle, aşkla bakıyorlar. Üniversitelere yerleşme oranına baktığımızda da bu sayı çok yüksek. Türkiye’de derece yapmış öğrencilerimiz olduğunu görüyoruz. Dezavantajlı bölgelerden bile çıkan, bireysel hikayeleri olanlar var. Valimiz de onlarla bir araya geliyor ve ödül veriyor” dedi.

MUTLAKA GELSİNLER OKULLARIMIZI GÖRSÜNLER
Velilere seslenen Yahşi, “İzmir’deki tüm okullarımız velilerimize açık. Mutlaka okul hijyeni, güvenliği, servis anlamında gelip yerinde görmelerini istiyoruz. Hangi öğretmenle eğitim göreceğini yerinde öğrensinler. Sadece okula göndererek eğitim bitmiyor. Çocuğuyla birlikte olsunlar, zaman geçirsinler, elinden tutup yürüsünler. İletişim dili geliştirilebilir ve varsa okula katkı sunabilirler. Bir eksilik varsa da bize bunu mutlaka yatsınlar. Velilerimizin içleri rahat olsun. Ama öğretmenlerimizle de iyi diyalog kursunlar. Öğretmenlerimiz de morallerini yüksek tutsun” diye konuştu.

KAYIT PARASI İSTEYEN OLURSA VELİLER BİZE ULAŞSIN
Okul idareleri tarafından yeni kayıt yaptıracak öğrenci ve velilerden bağış adı altında istenen ücrete değinen Yahşi, “Kesinlikle zorunlu bir bağış yoktur. Liseler bile mahalli yerleştirme alanı oldu. İzmir’de 54 bin lise öğrencisi kendi isteğiyle kendi okuluna girdi. Bu çok büyük bir başarıdır. Zaten ilkokul ve ortaokulda çocuğun otomatik olarak hangi okula gideceği kayıtlıdır. Kitaplar hazır. Hangi sınıfa hangi okula düştüğünü görüyor ve sırasına giderek kitaplarına kavuşuyor. Velilerimiz bu anlamda en ufak bir baskı gördüklerinde bize ulaşsınlar. Valimizle bu konuda hassasız. Bakanımız zaten açıklama yaptı. Biz gerekli uyarıları yapıyoruz. Ama haddi aşan olursa gereken müdahaleyi yaparız” dedi.  

MATEMATİĞİN SEÇMELİ OLMASI GİBİ BİR ŞEY BEN HİÇ DUYMADIM
Biz izleyicinin matematiğin seçmeli ders olması yönündeki talebi üzerine konuşan Yahşi, “Matematik dersinin seçmeli olması gibi bir şey ben hiç duymadım. Böyle bir şey yok” şeklinde kısa bir cevap verdi.

BU YIL İLK DERS ORMAN YANGINLARI
İzmir’de geçtiğimiz günlerde yaşanan ve 5 bin hektarlık ormanlık alanın yok olmasına yol açan yangınlar için konuşan Yahşi, “Geçen yıl ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrencilerimiz kendi adına bir fidan dikerek okula başladı. Bu yıl ise 850 bin öğrenciyle birlikte İzmir dağlarındaki yangınla birlikte, yangın yerlerini öğrencilerimizle ziyaret edeceğiz. Ne yandı? Yananı bizzat yerinde görmeleri lazım! Sadece ağaç mı yandı? Hayvanların, canlıların yok olduğunu hissetmeleri, küle dokunmaları, geleceği görmeleri anlamında çok önemli. 60 bin öğretmen ve 850 bin öğrencimizle birlikte her birimiz adına ağaç dikeceğiz. Bu yıl ilk dersimiz yanan ormanlarımız olacak. Bütün öğretmenlerimiz derse girdiği zaman bilgiler verecek. İzmir’de neyi kaybettik? Ne zararları oldu? Nasıl hassasiyet gösterebiliriz? Bunlar anlatılacak. Hem kampanyaya destek vereceğiz hem de bunu yapacağız” dedi.  

KARŞIYAKA’DAKİ ÖĞRETMENEVİ İZMİR’E KAZANDIRILDI
Karşıyaka öğretmenevinin tadilatına dair bilgi veren Yahşi, “Öğretmenevinin onarımını yaptık. Bütün öğretmenlerimiz gidecekler orada güzel vakit geçirecekler. Dün çok geç vakitte gittim, inceledim. Birçok şey bitti. Öğretmenlerimizin ve tüm İzmir’in hizmetine o tarihi eseri kazandırdık. Yine öğretmenlerimizin emrinde olacak. En kısa sürece açılışını yapacağız” diye konuştu.  

ÇOCUĞUN SAĞLIĞI VE HUKUKU HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR
Kantinler özelinde açıklama yapan Yahşi, “Kantincilerle ilgili sıkıntıları biliyoruz. Onların da çocukları var. Çocuğun sağlığı ve hukuku her şeyden önce gelir. Her şeyin dikkatle takip edildiğini paylaşmak isterim” dedi.

ZEHİR TACİRLERİNE KARŞI VELİLERİMİZİN İÇİ RAHAT OLSUN
Zehir tacirleri noktasında konuşan Yahşi, “Her polisin görevli olduğu bir okul var. Emniyetin hassasiyeti en üst seviyede… Yöneticilerimiz, müdürlerimiz emanetlere kendi çocukları gibi sahip çıkıyor. Zehir tacirlerine karşı velilerimizin içi rahat olsun. Sadece madde bağımlılığı değil teknoloji bağımlılığı noktasında da mücadele çalışmalarımız var” ifadelerini kullandı.  

BELEDİYELERE KAPIMIZ AÇIK
Yerel yönetimlerin vermiş olduğu desteklere ilişkin bilgiler veren Yahşi, “İzmir’deki hangi belediye olursa olsun okulların sorunlarıyla ilgili bize destek olduklarında, problemleri sırtladıklarında biz bunu önemsiyoruz. Aynı şekilde İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de kapımız açık. Hayırseverler de yapıyor. Ancak bazı belediyeler üst düzey hassasiyet gösteriyor bazıları da kayıtsız kalıyor. Okulların imar konularında kolaylık gösteren, sorunu çözen, öğrencilerin gelecek sancısını yüreğinde hisseden belediye başkanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. İzmir deprem bölgesi… 122 inşaatımız var. Okullarımız yenileniyor. Binali Yıldırım’ın burada büyük katkısı var. Hayırseverleri bu işin içine kattı. Kendisi de iyi bir bağışçı olarak İzmir’e 2 tane okul yaptı. Tanıdıklarına da söyledi. 22 insanın İzmir’e okul yapmasına vesile oldu” diye konuştu.

İZMİR’DE 17 BİNE YAKIN MÜLTECİ ÖĞRENCİMİZ VAR
Mülteci öğrenciler özelinde konuşan Yahşi, “Suriyeli çocuğu gördüğümüz zaman biz çocuk olarak bakıyoruz. Soyu, ırkı beni ilgilendirmiyor. Biz öğretmeniz. İzmir’in çocukları da onlarla çok iyi kaynaştı. O çocuk eğitim almak istiyor, biz de Türk kültürünü İzmir’in anlayışını aktarıyoruz. Bir tane sıkıntı yaşamadık okullarda. O çocuklar yarın gittikleri zaman İzmir’de almış olduğu güzelliği mutlaka yansıtacaktır. Biz bunu fırsat olarak görüyoruz. İzmirliler olarak onları bağrımıza bastık. Ben çocuk olarak bakarım. Sadece Suriyeli öğrenci değil ne olursa olsun. İzmir’de 17 bine yakın mülteci öğrencimiz var. Sadece Suriyeli değil genel anlamda yurt dışından gelen öğrenciler bunlar. Biz İzmir’in adabını güzel anlamda o öğrencilerimize aktarıyoruz” dedi. (Egede son söz) 

Son Güncelleme: 28.08.2019 02:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selda Akyel 2019-08-29 17:44:07

Biz buca mimar Kemalettin ilkokuluna 5 yaşındaki oğlumu anaokuluna kayıt yaptırmaya gittik bankaya 630 tl yatırmamızı söylediler ve yatırdık öğretmen seçebiliyor muyuz diye sorduğumuzda bağış adı altında 100 tl verirsek istediğimiz öğretmeni seçebileceğimizi söylediler bende kura ile kim çıkarsa o olsun diye para vermedim ama internetten kayıt parası alınmasını öğrendim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim