Kamuda Tasarruf AÖF'ü de Vurdu! İşte Ders Kitaplarında ki Yeni Sistem

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından yeni bir duyuru yayımlandı ve dijital kitap sistemine geçileceği ifade edildi. Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren gelişme AÖF'ün web adresi üzerinden duyuruldu. Peki sistem nasıl işleyecek? İşte merak edilen tüm detaylar.

EĞİTİM 14.08.2018, 14:36 30.01.2019, 22:58
Kamuda Tasarruf AÖF'ü de Vurdu! İşte Ders Kitaplarında ki Yeni Sistem

AÖF'ün web adresi üzerinden paylaşılan duyuruya göre; dijital kitap sistemine geçileceği ifade edildi.

AÖF'den yayımlanan duyuru içerisinde yer alan detaylarda ise;

Bilimsel bilgi akışının güncellenmesi ve var olan bilgilerin gerçeklik karşısında doğruluğunun sağlanması ve ihtiyacı ile ülkemizde yeni yönetim sistemine geçişin beraberinde getirmiş olduğu ve devam etmesi beklenen yoğun mevzuatın farklılıkları sebebiyle basılı olan malzemeler güncelliğini gün geçtikçe yitirmektedir.

Öğrencilerimize daha güncel ve doğru bilginin aktarılması hususunda kağıt, baskı maliyetlerindeki yükselme ve bunların öğretim giderlerine yansıtılmasıyla beraber ortaya çıkacak olan artışlardan öğrencilerimizi korumak ve her yıl milyonlarca kitap basılması sebebiyle doğaya verilen zararların en aza indirilmesi ve kamu kaynaklarından daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla 2018- 2019 öğretim yılından itibaren öğrencilerimize basılı kitaplar vermek yerine Anadolum e-Kampüs Sistemi aracılığıyla sunulacak olan dijital kitaplar ve e-öğrenme malzemelerimiz kullanılacaktır.

Söz konusu bu adımlar neticesinde elde edilen maliyet düşüşleri öğrencilerimize olumlu olarak yansıyacak ve halihazırda 275 TL olup baskıya devam edilmesi sürecinde 350 TL'nin üzerine çıkması kaçınılmaz olan öğretim gideri 225 TL'ye düşürülecektir.

Üniversitemizin topluma hizmet misyonunun vazgeçilmez unsuru olan dezavantajlı grupta yer alan öğrencilerimize yönelik yeni uygulamalarımız da öğrencilerimiz ve kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır.

Açık ve uzaktan öğrenme alanlarında ülkemizde öncü olan dünyada sayılı örnekler arasında yer alan Anadolu Üniversitesi, öğrencilerinin zaman ve mekândan bağımsız olarak güncel ve nitelikli bilgiyi alabilmeleri için dijital teknolojilerden yararlanma imkânlarını sonuna kadar kullanmakta; son yıllarda uygulamaya koyduğu ve anlık güncellenebilen binlerce online ders içeriğinin paylaşıldığı Anadolum e-Kampüs Sistemiyle alana dair sahip olduğu birikimin farklılığını ortaya koymaktadır.

Anadolum e-Kampüs Sisteminin uygulamaya geçmesi ve e-öğrenme malzemeleri ile ders kitaplarının internet ortamında sunulmaya başlamasından sonra, öğrencilerimizin basılı kitap almak yerine dijital malzemelerden yararlanmayı tercih ettikleri gözlemlenmiştir.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde her yıl milyonlarca kitap basılmakta, ekonomik yönden çok ciddi maliyet oluşturan bu kitapların basımı için kesilen on binlerce ağaç, ekonomik maliyetin ötesinde çevre sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Dijital öğrenme malzemelerini tercih ederek basılı kitaplarını bürolarımızdan teslim almayan öğrencilerimizin sayısı her yıl bir önceki yıla göre yaklaşık %40 oranında artmaktadır.

Kamu yararı ilkesi gereği elde kalan basılı materyalin yeniden kullanılması gerekmekte; ancak bilimsel bilginin sürekli güncellenmesi, var olan bilginin yeni gerçeklik karşısında doğruluğunun teyit edilmesi ihtiyacı ve ülkemizde yeni yönetim sistemine geçiş ile ilgili yaşanan ve devam etmesi beklenen yoğun mevzuat değişiklikleri gibi nedenlerle mevcut basılı malzemeler hızla güncellenememekte ve basılı kitapların bir sonraki dönemde kullanılması imkânsız hale gelmektedir.

Bu nedenlerle, en güvenilir ve güncel bilimsel bilgiyi topluma sunmayı amaç edinmiş olan Üniversitemiz, her an güncel bilgiyi içerme ve gerektiğinde düzeltme imkânı sunan etkinliği kanıtlanmış olan dijital kitap sistemine tamamıyla geçme kararı almıştır.

Bu kararın alınmasındaki bir diğer etken kâğıt ve baskı maliyetlerindeki yükselişin öğrencilerden alınan öğretim giderlerinde artış yapmayı kaçınılmaz kılmasıdır.

Öğrencilerimizin açık ve uzaktan öğretim hizmetleri için ödedikleri giderlerle; sınavların organizasyonu, her bir sınavda yaklaşık 500 bin kamu görevlisinin ücretli görevlendirilmesi, ders içeriklerinin üretilmesi, kitap basımı, ders anlatım videolarının üretilmesi, soruların yazdırılması, uygun internet altyapısının kurulması ve sürdürülmesi gibi çok sayıda faaliyet gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda kitap basımının kaldırılmasıyla önemli bir maliyet kalemi de ortadan kaldırılmış olacaktır.

Uzun zamandır yürütülen altyapı çalışmalarımızın sona ermesiyle 2018-2019 öğretim yılından itibaren Anadolum e-Kampüs Sistemi aracılığıyla kitaplarımız öğrencilerimize dijital ortamda sunulacaktır.

Öğrencilerimiz kitaplarının en güncel hallerine pdf, html5, e-pub, mobi gibi çok çeşitli formatlarda ulaşabileceklerdir. Örnek bir ders içeriğimize https://ekampus.anadolu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Ayrıca, önceden basılmış olan ve mevzuat değişikliklerinden etkilenmeyen kitaplarımız ise stoklarımızla sınırlı kalmak kaydıyla http://kitapsatis.anadolu.edu.tr adresinden öğrencilerimize ve kitaplarımızdan yararlanmak isteyenlere sunulacaktır. Böylece on binlerce ağaç kesilmekten kurtarılacağı gibi öğretim giderine yapılması gereken artış da yapılmamış olacaktır.

Hatta bunun öğrencilerimize olumlu bir yansıması, 2018-2019 öğretim yılından itibaren hâlihazırda 275 TL olup basılı kitaba devam edilmesi durumunda, 350 TL’nin üzerine çıkması öngörülen öğretim giderinin 225 TL’ye düşürülmesi şeklinde olacaktır.

En güncel eğitim teknolojilerini her zaman hızlı ve etkili bir şekilde kullanmış olan öğrencilerimizin bundan sonra da başarılarının artarak devam edeceğine olan inancımız tamdır.

Yorumlar (4)
SA 1 yıl önce
Fiyat dusecekse dedikleri gibi gayet olumlu bir yontem ama hala basili kitap uzerinden calismayi sevenler veya bilgisayari olmayanlar olabilir. Onlar icin yuksek fiyatli alternatif hala gecerli olmali bence.
gürkan 1 yıl önce
cok.mantikli gec bile kalmislar kimse o kitaplara çalışmıyor zaten
Gülcan Arpacı 1 yıl önce
2013 ten sonraki değişen ders kitaplarınaçalışıyorum.Dip notlar önemli Benim bilgisayarım yok.Lütfen beni zor durumda bırakmayın.Herkes kendi adına konuşsun.Ders kitaplarına çalışmıyor diye
Cihat 1 yıl önce
Hiçbir aöf çalışanına hakkımı helal etmiyorum o kadar uğraştım didindim sistem düzelsin diye kimse yanlışları düzeltmedi çıkmış soru hatası buldum onu bile düzelttirdim hiç kitap basma 225 tl kitap bas 350 tl hiç akla mantığa sığmıyor zaten.. Onur belgelerini niye kaldırdınız o zaman 1 yaprak basıp başarıyı teşfik etmek zor mu geldi aöf sistemi çökmektedir hiçbir şikayetimde ulaştığım yetkililerde sorunlara çözüm bulmamaktadır.. 1 dönemde 11 soru hatası buldum hala düzeltmediler sayfalarca yazılar yazdım nafile..