KYK Borçları Silinecek Mi?- kyk borç sorgulama ekranı

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından alınan öğrenim kredisi borçlarının silinmesi ile alakalı olarak verilen kanun teklifine yönelik öğrencilerin ve mezunların bir talepleri bulunuyor ve bu kapsama göre borçlar silinirse ödeme yapanların da ödedikleri paraların geri iade edilmesini talebinde bulunuyorlar. Peki KYK borçları silinecek mi?

KYK Borçları Silinecek Mi?- kyk borç sorgulama ekranı

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kanun teklifi verilerek Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden öğrenim kredisi alan öğrencilerin borçlarının silinmesi istendi.

Verilen ''351 Sayılı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin detaylarını kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz.

TÜM DETAYLAR

TBMM'ye sunulan kanun teklifinin genel gerekçesinde, KYK öğrenim kredisi alımlarına ve geri ödemelerine dair genel bilgiler verilerek ödemelerin 2 yıl içinde başladığı ve ödenmediğinde ise faizle yükseldiği bildirildi. İşsizlik oranına vurgu yapılan kanun teklifinde özellikle üniversite mezunu işsizlerin sayısına dikkat çekildi. Bunun yanı sıra kanun teklifinin gerekçesinde iş bulanlarında asgari ücretle işe başladığının ifade edildiği kanun gerekçesinde insanların temel ihtiyaçlarını zor karşıladıkları ifade edildi. Bundan dolayı kredi borçlarının silinmesinin gerektiği ifade edildi.

ÖDEME YAPANLARIN PARASI İADE EDİLSİN TALEBİ

Binlerce öğrenim kredisi borcu olan adaylar tarafından kanun teklifinin yürürlüğe konulup konulmadığı araştırılıyor. Bu konu hakkında CHP ve Türkiiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Bu konu hakkında bir açıklama yapıldığında adaylarımızı anlık olarak haberdar edeceğiz. 

Bununla beraber adayların da bu konu hakkında bir teklifleri bulunuyor. Adaylar KYK kredi borçları silinirse ödemesini yapan adayların da ödedikleri tutarların geri iade edilmesi gerektiğini ifade ettiler. 

ÖZEL HABER

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 19:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cesur
Cesur - 7 ay Önce

Silinsin

Hakan
Hakan - 7 ay Önce

Lütfen silin hayat zaten zor gecinemiyo millet

Hülya
Hülya - 7 ay Önce

Kesinlikle silinsin

Sozdar:
Sozdar: - 7 ay Önce

Lütfen bu kanun tasarısı kabul edilsin gerçekten ödeyemiyoruz gittikçe faiz işliyor sesimizi duyuunnn

Sozdar:
Sozdar: - 7 ay Önce

Lütfen bu kanun tasarısı kabul edilsin gerçekten ödeyemiyoruz gittikçe faiz işliyor sesimizi duyuunnn

Mustafa
Mustafa - 7 ay Önce

Evet silinmesini istiyoruz bu adaletaizliğe son verilmeli

Yasin
Yasin - 7 ay Önce

Bende 4 aydır ödeyemiyorum silinmeli. Faiz işliyor artık

Ahmet yılmaz
Ahmet yılmaz - 7 ay Önce

Parası olan kredi almaz.Durumu iyi olmayanlar kredi aldılar.Kıskanmaya gerek yok.