KYK borcu olan genç işsizler dikkat! Sigortalı iş bulana kadar borcu erteleyebilirsiniz

Üniversiteden mezun olduktan iki yıl sonra geri ödemesi yapılması zorunlu olan ancak iş bulamayan işsiz üniversite mezunlarının ödemekte güçlük çektiği Kredi Yurtlar Kurumu borçlarıyla ilgili yeni bir açıklama geldi. "İşsiz/öğrenci olan kişilerin öğrenim ve/veya katkı kredisi borcu ertelenebilir mi?" sorusunu yanıtlayan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlerin sigortalı iş bulana kadar borcu erteleyebileceğini duyurdu.

EĞİTİM 15.09.2019, 17:19
KYK borcu olan genç işsizler dikkat! Sigortalı iş bulana kadar borcu erteleyebilirsiniz

Mezun olmuş fakat iş bulamamış üniversiteli gençler Türkiye'deki ekonomik şartlarda maalesef devlete olan KYK borçlarını ödemekte zorlanıyorlardı.İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığına yöneltilen konuya ilişkin  soru önergesine verilen cevapta şu bilgi verildi:

“Bakanlığımızdan öğrenim kredisi almış olan öğrencinin borcunu, öğrenim gördüğü okulun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl (öğrencinin lisansüstü eğitim görmesi halinde dört yıl) sonra başlamak üzere kredi aldığı sürede ve aylık dönemler halinde ödemesi gerekmektedir. Öğrenim kredisi alan öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar kredi borcunu ödeme zorunluluğu bulunmamakta olup sigortalı bir işe girene kadar da borcunu erteleme imkânı mevcuttur. Vatani görevini yerine getirmekte olan borçlularımızın kredi borçları da durumlarını belgelendirmeleri halinde askerlik sürelerince ertelenmektedir”

Koncuk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kasapoğlu'nun kredi çeken öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar kredi borcunu ödeme zorunluluğu bulunmamakta olup, sigortalı bir işe girene kadar borcunu erteleme imkanı mevcuttur, ifadesi kredi borcu bulunan, ödeme zorluğu içinde işsiz gençlerimiz açısından çok önemlidir. Bu durumda, sigortalı bir işe girmemiş olan, işsiz kredi borçlusu gençlerimizin durumunun KYK'ya bildirilmeleri önemlidir” diyerek, borçlu olan işsiz gençlerin gerekli müracaatları yapması gerektiğini belirtti.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un sorusunu yanıtlayan Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, “Öğrenim kredisi alan öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar kredi borcunu ödeme zorunluluğu bulunmamakta olup sigortalı bir işe girene kadar da borcunu erteleme imkânı mevcuttur” dedi.

Mevcut durumda bakanlığın resmi web sitesinden verilen "İşsiz/öğrenci olan kişilerin öğrenim ve/veya katkı kredisi borcu ertelenebilir mi?" yanıtı şöyle:

"Öğrenciler (borçlu) öğrenim ve katkı kredisi borçlarını, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere bu krediyi aldığı süre kadar ve aylık taksitler ( 2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık taksitler ) halinde, her dönemin son ayının veya aylık vadenin en geç son iş günü mesai bitimine kadar ödemek zorundadır.

Borç ödeme vadesi henüz gelmemiş olanların, borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin, borçlunun, Kuruma müracaatı esnasında; Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin talebi ile borç ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren Yİ-ÜFE uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılmaktadır.

“Katkı kredisi ödemelerinde de aynı esaslar uygulanmaktadır.” Bunun dışında, herhangi bir sebeple (öğrenci olmak, işsizlik vb.) borcun ertelenmesi, silinmesi veya yeniden taksitlendirilmesi mümkün değildir. Durumu yukarıdaki şartlara uyan borçlular, borçlarını erteletebilmeleri için, borç başlangıç tarihinden bir ay önce www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile borç erteleme talebinde bulunabilmektedir." denilmekte.

Yorumlar (17)
Sln 1 ay önce
Ertelense bile faiz işlemeyecek mi?
Mert 1 ay önce
İsliyor yıllık faiz
Arslanalp 1 ay önce
Peki takibe düşmüş borç için erteleme yapılabiliyor mu
emr 1 ay önce
ertelense bile yılda 7 bin faiz işliyor
Ayhan 1 ay önce
Kyk borcum var temmuz 2021 de basliyor.haziran 2021 de işsiz olursam
borcu erteletebiliyom.kaç yil erteleniyo ve borcun üstüne faiz binceğini bakan kasapoğlu söyledi mi
Bernaaa 1 ay önce
9.600 olan borcum ertelemeye kalksam 13.500 civarı tutuyor. Adalet mi bu iş yok para yok soygunculuk resmen böyle faiz olacağını bilseydim hiç almazdım. Babam olmadığı halde geri ödemeli kredi çıktı. Anası babası sağ olanlara ise burs çıktı. Adalet nerede. Kanun nerede? Boşuna okumuyup borca girdik iş bile bulamıyoruz.
Ayhan 1 ay önce
Bu para hesabini nerden buluyoz 9.500 13.500 oldugunu
Ayhan 1 ay önce
Kyk borcum var temmuz 2021 de basliyor.haziran 2021 de işsiz olursam borcu erteletebiliyom.kaç yil erteleniyo ve borcun üstüne para artışı olcak mi faiz ,Tüfe v.b bakan kasapoğlu söyledi mi
Emre 1 ay önce
Ertelemeyede para istiyor yıllık her şekilde aliyorlar faizi
Flz 1 ay önce
Hayır öğrenci adam durumu yokki geri ödemeli kredi almış, ya hiç geri almasınlar parayı , yada 5 yıl sonraya ertelesinler , sanki mezun olur olmaz, işler sıraya dizilmiş bekliyor:(
Ayhan 1 ay önce
Hangi kanalda ,sitede yayinlandi bu konu konusuldu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın