KYK Burs ve Yurt Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından YKS yerleştirmeleri tamamlandı. Yerleştirmelerin tamamlanmasının ardından KYK yurt ve burs başvurularının ne zaman yapılacağı araştırılıyor.

EĞİTİM 07.08.2019, 15:15
KYK Burs ve Yurt Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM tarafından YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından öğrenciler KYK yurt ve kredi başvurularının ne zaman yapılacağını araştırmaya başladılar.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Kredi ve burs başvuruları tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasını takiben alınacak. Bu konuya ilişkin geçtiğimiz yıla bakıldığında Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK burs ve öğrenim kredi başvuruları Ekim ayının ilk haftalarında alınmaya başlanmıştı.

Yurt ve burs başvurularının her yıl olduğu gibi yine e-Devlet üzerinden alınması beklenmektedir. KYK'nın 2019-2020 eğitim öğretim yılı için yurt başvurularını alacağı tarihe ilişkin net bir bilgi yok ancak başvuruların, eylül ayının ilk haftası başlayacağı tahmin ediliyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve yurt başvuruları hakkında net bir açıklama yapıldığında adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. 

RESMİ GAZETE'DE DÜZENLEME YAYIMLANDI

Resmi Gazete'de bir düzenleme yayımlandı ve yayımlanan düzenleme kapsamında öğrencilere burs ve kredi tahsis sürecinde bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre herhangi başka bir kurumdan burs alan ve asgari ücretle çalışan öğrencilerin burslarının kesilmeyeceği ifade edildi.

İşte o düzenleme:

"Madde 16 – İlk defa kredi almak için müracaatta bulunan öğrencilerin durumları değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda kredi tahsis edilenlerin listeleri Kurum sisteminde ilan edilir.

Öğrenci, listelerde miktarı belirtilen taahhütname ile istenen diğer belgeleri, süresi içerisinde Kuruma verdiği takdirde kredi almaya hak kazanır.

Kurumdan burs almakta iken, Kurum Yönetim Kurulu tarafından belirlenen başarı kıstasına göre başarısızlığı tespit edilen ve bursu kesilen öğrencilere bursun kesildiği tarihten itibaren bu Yönetmelik hükümlerine göre öğrenim kredisi verilir. Ancak, öğrenci öğrenim kredisini almak istememesi halinde bu durumu bir dilekçe ile Kuruma bildirir."

Yorumlar (0)