KYK'dan Beklenen Burs Açıklaması Geldi !

KYK Genel Müdürü, üniversite öğrencilerinin burslarına ilişkin açıklamalar yaptı. 1.sınıf öğrencileri burslarını önceki yıllara göre daha erken almaya başlayacak. Detaylar...

EĞİTİM 23.09.2016, 14:00 23.09.2016, 14:15
KYK'dan Beklenen Burs Açıklaması Geldi !
Öğrencilerin üniversitelere yerleştirme işlemleri tamamlandı. Yerleştirme işlemleri sona eren öğrenciler, yurt sorunlarını da hallettiler. Yurtlara asil öğrenci listelerinden alım yapıldı şimdi ise yedek adaylar arasından yerleştirmeler devam ediyor.

Kayıtlarını yaptırıp yurtlarını ayarlayan öğrencilerin şimdi merak ettikleri konu ise KYK bursları. Burs başvuruları ne zaman başlayacak? Burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?


KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, bu yıl birinci sınıf öğrencilerinin burslarını geçen yıllara göre daha erken almaya başlayacaklarını açıkladı: "Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın talimatıyla bu yıl birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Ekim, kasım, aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız." dedi.

Aksu açıklamalarında, 2016-2017 eğitim öğretim yılı için 900 bin öğrencinin kredi ve burs başvurusu yapmasının beklendiğini ifade etti. Aksu, burs başvurularının ne zaman başlayacağını sorusuna: "Bu sene, ekim ayının ilk haftası öğrencilerimizin burs ve kredi müracaatlarını alacağız. Müracaatların tamamı e-Devlet üzerinden olacak. 11 devlet kurumundan doğrulattıktan sonra da kasım ayı itibarıyla öğrencilerimize burs ve kredi başvurularının neticelerini ileteceğiz." cevabını verdi.

Aksu bu yıl eğitime yeni başlayan birinci sınıf öğrencilerinin de burslarını erken alacağı müjdesini verdi. Başvurular arasından en fazla ihtiyacı olan 150 bin öğrenciye burs, geriye kalan öğrencilere de kredi verileceğini açıkladı.

Öğrencilerin kredilerini geri ödemelerinin 2 yıl boyunca ertelendiğini, 2 yıl sonunda da SGK'lı bir işe girmiş olmaları şartıyla ödemelerinin başladığını açıklayan Aksu, kredinin avantajlı olduğunu söyleyerek ekledi: "Eğer öğrenci işe yerleşemediyse ödemeyi erteleme imkanına sahip. Aynı yıl bize müracaat edip dilekçesiyle herhangi bir işte çalışmadığını beyan ederse kredisini işe başlayana kadar erteleyebiliyoruz. Bu yıl 400 lira burs ve kredi öğrencilerimize ödeme yaptık. Sene başlarında olmak üzere enflasyon oranında öğrencilerimizin burs ve kredilerini artırıyoruz."

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)