03 Ekim 2019 Perşembe 19:53
KYK Kredi borçları silinecek mi? 5 milyon öğrenci Meclis’in vereceği kararı bekliyor!

Öğrenciler eğitim gördükleri yıllarda zor şartlar hayatlarını idame ettiriyorlar. Bu süreçte de Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere verilen öğrenim kredisini çekerek eğitim hayatlarını sürdürüyor. Eğitim hayatları sona eren öğrencileri sonra da zamansız gelen KYK kredi borçları sıkmaya başlıyor. Hem işsiz olan hem de iş bulamayan öğrenciler KYK kredi borçlarının silinmesini bekliyor.

Sayıları yaklaşık 5 milyona ulaşan öğrenciler Meclis’e taşınan kredi borçları hakkında alınacak kararı da yakından takip ediyor.

KYK KREDİ BORÇLARI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

"Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" Başlığı ile Yavuz Ağıralioğlu tarafından meclise sunulan teklifin kısaca amacı ise şu şekilde;

"Teklif ile, öğrenim kredisi veya katkı kredisi almış ve borçları muaccel olan kişilerin borçlarının silinmesi amaçlanmaktadır.

Devletimiz öğrencilere Kredi Yurtlar Kurumu aracılığıyla burs ve kredi dağıtmaktadır. KYK Türkiye'de öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için başvurdukları önemli bir kurumdur. Burs, başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen karşılıksız paradır. Kredi ise yükseköğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Burs, sadece belli sayıda öğrenciye verilirken; öğrenim kredisi, başvuru şartlarına uyan tüm öğrencilere verilmektedir. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2018 yılında 1 milyon 140 bin 632 kişi kredi, 481 bin 181 kişi burs olmak üzere 1 milyon 621 bin 813 kişi öğrenciye ödeme yapılmış olduğu bilgilerini vermiştir. Kasapoğlu’nun vermiş olduğu bilgilere göre öğrenim kredisi alıp mezun olan ve kredi borcunu ödemeye başlayacak öğrenci sayısı 350 bin kişidir. Yani 350 bin gencimiz herhangi bir maddi kazanca erişmeden iş hayatına borç yüküyle başlamaktadır. Ülkemizin yıllardır kronikleşen bir problemi olan genç işsizlik sorunu göz önünde bulundurulduğunda, gençlerimizin bu borç yüküyle hayata atılmasını istemek veya bir işe başlamış olsa bile ağır yaşam şartları altında asgari nerede çalışan gençlerimizin bu borç yüküyle mücadele etmesini talep etmek, sosyal devlet anlayışıyla ters düşmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜIK) 16.07.2019 tarihli Nisan ayı verilerine göre genç işsizlik % 23.2 oranında gerçeklemiştir. Bu oran Türkiye'de bulunan her 4 gençten I 'inin işsiz olduğunu göstermektedir. Geçen yılın aynı ayına göre % 6.3'lük bir artış ve azalmayan bu oran şunu göstermektedir ki; gençlerimiz için sosyoekonomik şartlar zorlayıcıdır. İş bulamayıp intihara sürüklenen gençlerimizin refah içinde yaşayacakları bir ülke var etmek ihtiyacıyla; gençlerimize devlet olarak yük olmamak amacıyla önlemler ve tedbirler alınmalı ve geliştirilmelidir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar karşısında gençlerimizin geçim sıkıntılarını aşmaları, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar karşısında ezilmemelerinin sağlanması, sosyoekonomik şartlarının iyileştirilmesi amacıyla gençlerimize; devletimizin onların arkasında olduğunu ve onların iyi bir Türkiye'de yaşayacaklarını umut etmelerini sağlamalıyız. Bu kanun teklifiyle memleketimizin geleceği olan "Türk Gençliğine" arkasında olduğumuzu göstermek ve onların refah yaşamını öncelemek amaçlanmış olacaktır.” İfadeleri yer aldı.

TÜM ÖĞRENCİLERİN BORÇLARI SİLİNEBİLİR!

TBMM'ye KYK borçlarının silinmesine ilişkin sunulan bu kanun teklifi kabul edilirse tüm öğrencilerin borçları silinebilir.

KANUN TEKLİFİ TAM METNİ:

Son Güncelleme: 03.10.2019 20:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.