banner731

KYK Yurt ve Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Üniversite tercihleri sona erdi ve üniversite kayıtları için geri sayım başladı. Bunun yanı sıra öğrenciler tarafından KYK yurt ve burs başvurularının ne zaman yapılacağı da araştırılıyor.

EĞİTİM 30.07.2019, 10:33
KYK Yurt ve Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Üniversite kayıtları için adayların geri sayımları başladı. Bunun yanı sıra adaylar KYK yurt ve burs başvurularının ne zaman yapılacağını araştırıyorlar. Yeni eğitim öğretim döneminde herhangi bir yurda yerleşmek ve barınma ihtiyacını karşılamak isteyen öğrenciler, KYK yurt başvurusunun ne zaman gerçekleşeceğini sorgulamaya başladı.

BAŞVURULAR NE ZAMAN ALINACAK?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yurtkur üzerinden KYK'nın yurt başvuruları alınmaya başlanacak. Başvurular E-Devlet üzerinden alınacağı için öğrencilerin E-Devlet şifresini hazır bulundurmaları gerekecektir.

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir.

Başvurular kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

Yorumlar (2)