LGS'ye Girecek Adaylar Dikkat ! Uzmanlardan Sınav Hakkında Önemli Tüyolar

TEOG'un kaldırılmasının ardından LGS bu yıl ilk defa uygulanacak. Bundan önce TEOG'da yanlış sorular doğru soruları götürmüyordu. Anca bu yıl ilk defa uygulanacak olan LGS'de 3 yanlış 1 doğruyu götürecek. Bu konu hakkında sınava girecek adaylara uzmanlar tarafından önemli tüyolar verildi. Detaylar haberimizde...

EĞİTİM 29.05.2018, 08:56
LGS'ye Girecek Adaylar Dikkat ! Uzmanlardan Sınav Hakkında Önemli Tüyolar

TEOG'un kaldırılmasının ardından Liselere Geçiş Sınavı (LGS) bu yıl ilk defa uygulanacak. Söz konusu sınav 2 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları ise 22 Haziran 2018 tarihinde açıklanacak. 

Sınav tarihi yaklaştıkça öğrencilerde stresin arttığını söyleyen uzmanlar iyi bir liseye yerleşmek için sene boyunca çalışan öğrencilere ve ailelerine yönelik önemli öneriler paylaştı. Buna göre TEOG'da öğrencilere soru başına 2 dakika verilirken Liselere Geçiş Sınavında 1.5 dakika veriliyor. 

Konu ile ilgili olarak Türkiye Gazetesinden Mahmut Özay'ın aktardıklarına göre Uğur Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Koordinatörü Ferhan Uz Güçlü sınav hakkında önemli tüyolar verdi. Güçlü bu bağlamda devam eden yoğun çalışmaların ardından sınav öncesi öğrenci ve velilere dikkat edilmesi gereken tavsiyelerde bulundu.

ÖĞRENCİLERE SINAV TÜYOLARI

Sınavlarda uygulanacak olan kurallar hakkında da konuşan Güçlü, önceki sistemde yanlışların doğruları götürmediği için öğrencilerin cevabından emin olmadıkları sorularda, şıklar üzerinden eleme yaparak en yakın seçeneği işaretlediğini ve boş soru bırakmadığını ifade etti. 

Ayrıca Uzman Güçlü yeni sistemde 3 yanlışın 1 doğruyu götüreceğini bu nedenle de tereddüt yaşanan soruların ilk turda hem soru kağıdında hem de optik formda işaretlenmesi, ikinci turda da cevaplanamıyorsa boş bırakılması en doğru seçenek olacağını vurguladı.

Ayrıca Güçlü söz konusu açıklamalarında "Bu yıl uygulanacak liselere giriş sınavı bilgiyi ölçmeye dayalı TEOG'dan farklı olarak seçmeye dayalı olacak. Neden - sonuç ilişkisi kurabilme, gizleneni algılayabilme, yorumlama, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme gibi yeteneklerin ön plana çıkacağı LGS'de başarılı olabilmek ve kalan süreyi etkili kullanmak için PISA ve TIMSS sorularını indirerek çözmeye çalışın. TEOG sisteminde soru mantığı farklı olduğundan örnek olarak çözmek yanıltacaktır." ifadelerine yer verdi. 

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)