Alexa
14 Şubat 2018 Çarşamba 08:39
Lise Yerleştirmeleri İçin Bu Yıl da TEOG Geçerli Olacak Mı?
Kamu Personeli

Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumları yönetmeliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan bir yönetmelik ile değişti. Söz konusu yönetmelik Resmi Gazete'de "Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" başlığı ile paylaşıldı. 

Bundan önceki haberimizde Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında detayları kamupersoneli.net olarak ziyaretçilerimizle paylaşacağız. Yönetmeliğin detayları için TIKLAYIN.

Resmi Gazete'nin 14 Şubat 2018 tarihli sayısında yayımlanan yönetmelikte TEOG'dan sonra yerine gelen liselere geçişte uygulanacak olan yeni sistem hakkında detaylar belirtildi.

YAPILAN DEĞİŞİKLİK

Konu ile ilgili olarak söz konusu yönetmelikte "Aynı Yönetmeliğin 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “varsa Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamındaki yerleştirmeye esas puanla, yoksa” ibaresi “ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak,” olarak, “mesleki ve teknik Anadolu liseleri” ibaresi “mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu meslek programları,” olarak değiştirilmiştir." ifadelerine yer verildi. 

YENİ SİSTEM 2018 - 2019 YILLARI ARASINDA GEÇERLİ OLACAK

Bunun ardından yönetmeliğe geçici 15. madde eklendi. Eklenen maddede yönetmelikte yer alan lise yerleştirmelerinin 2018 - 2019 eğitim ve öğretim yıllarını kapsadığı ifade edildi. Bu kapsamda bu yıl lise yerleştirmelerinde TEOG'un geçerli olup olmayacağı araştırılıyor. Yönetmeliğe göre yeni sistem 2018 - 2019 yıllarından itibaren uygulanmaya başlanacak.  İşte söz konusu geçici madde:

MADDE 15 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme, nakil ve geçişler

GEÇİCİ MADDE 9 – (1) Bu Yönetmelikte yer alan yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren ortaokul ile imam hatip ortaokullarının 8 inci sınıfını tamamlayıp ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencileri kapsar.

(2) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ortaöğretim kurumlarında öğrenimlerine devam eden öğrencilerin nakil ve geçişleri; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yürürlükte olan Yönetmelik hükümlerine göre yürütülür.”

Yayımlanan bu yönetmelik ile yaşanan kafa karışıklığı Müsteşar Yusuf Tekin'in yaptığı açıklama ile giderildi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin yeni sistemin bu yıl geçerli olacağını ifade etti. Müsteşar Tekin'in açıklamaları için TIKLAYIN.

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

NOT: Yasal hakkımız saklı kalmak koşuluyla , Aktif link dahi verilse hiçbir ortamda kullanılamaz.

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 14.02.2018 11:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner654