Liselere Geçişte Yeni Dönem: Açık Uçlu Soru ve Mezuniyet Notu !

TEOG'un kaldırılması ile liselere geçişte yeni model belirlendi. Buna göre açık uçlu sınav notu ile mezuniyet notu hesaplanacak.

EĞİTİM 01.10.2017, 08:38 01.10.2017, 12:08
Liselere Geçişte Yeni Dönem: Açık Uçlu Soru ve Mezuniyet Notu !

Başbakan Binali Yıldırım TEOG'un kaldırılıp yerine gelecek model hakkında yeni ayrıntıları paylaştı. Bu ayrıntıların paylaşılmasının ardından milyonlarca öğrenci ve velinin kafasında yeni sorular oluştu.

Genel hatlarıyla liselere girişte öğrencinin ilgi alanları ve yetenekleri, katıldığı sosyal aktiviteler ve ortaokul başarı ortalamaları ile mezuniyet puanları etkili olacak.

NİSAN SONU, MAYIS BAŞI YAPILMASI PLANLANIYOR

Ancak MEB tarafından özel okullarda hazırlanan hormonlu notların önüne geçebilmek için her sene sadece bir defa açık uçlu sorulardan oluşan bir sınav yapılacak. Sabah'tan Ceyda Karaaslan'ın aktardıklarına göre bu sınavın sonucu liselere yerleştirmelerde kullanılmayacak. Sadece mezuniyet notu belirlenmesinde etkili olacak. Bu sınavdan alınan sonucun en fazla yüzde 30'u mezuniyet puanını etkileyecek. Bu nedenle öğrencilerin TEOG'da olduğu gibi merkezi bir sınav stresi yaşamasının önüne de geçilmiş olacak. Tek sınavın nisan sonu ya da mayıs başı yapılması planlanıyor.

ALT YAPISI TAMAMLANMIŞTI

Açık uçlu soruların alt yapısı geçtiğimiz yıl tamamlanmıştı. Bu sistem öğrencileri ezbercilikten çok üst düzey zihinsel becerilere yöneltmek ve bilgiyi analiz etme yeteneklerini ölçmek için başlatılmıştı. Açık uçlu soru ve liselere geçişte kullanılacak yeni model hakkında yeni detaylar açıklandığında ziyaretçilerimizi sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)