banner731

MEB Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 2.Dönem Kayıtları Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi (AÖL), 2.dönem kayıt işlemleri başladı. Kayıt kılavuzu ve diğer detaylar haberimizde...

EĞİTİM 14.01.2017, 14:36 02.02.2019, 16:58
MEB Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 2.Dönem Kayıtları Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Lisesi 2016-2017 eğitim öğretim yılı 2.dönem kayıt işlemleri başladı. Kayıt işlemleri 13 Ocak- 3 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacak. Başvuru yapmak isteyenler başvurularını Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine yapacaklar. AÖL kayıt kılavuzuna göre kayıt işlemleri ile ilgili detaylar şöyle:

Başvuru Tarihleri:

Başvuru Tarihleri Açık Öğretim Lisesi 2016 – 2017 Eğitim Öğretim Yılı II. Dönem İlk Kayıt Başvuru Tarihleri: 13 Ocak-03 Şubat 2017 

Başvuru Merkezleri:

İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlükleri

Kayıt Ücretleri:

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak öğrenci adayı, her yıl belirlenen “İlk Sınav Bedelini” ödemek zorundadır. 2017 yılında, bir dönem için İlk Kayıt Sınav Bedeli, 40 TL olarak belirlenmiştir. Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine giderek MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Bedeli), 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (Not: Halk Bankası ayrıca havale bedeli talep etmektedir.)

İlk kayıt sınav bedelinin 10 TL’ si ise Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir. İlk kayıt için Sınav Bedeli ödendiği sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kaydınızın gerçekleşmesini engeller. Bunun için Sınav Bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

İlk Kayıt Sınav Bedeli anlaşmalı bankaların ATM’lerinden yatırılmaktadır. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Bedeli olarak yatırıldığına dikkat ediniz.

AÖL'e Kimler Başvuru Yapabilir?

* İlköğretim/orta öğretim mezunu olanlar

* Lise ve meslek liselerinden ayrılanlar

* Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a) ve (b) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesi almış olanlar. 

Yorumlar (0)