MEB Daire Başkanı Cankurt'tan Sözleşmeli Öğretmenliğe İlişkin Önemli Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Daire Başkanı Şerafettin Cankurt sözleşmeli öğretmenlik hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

EĞİTİM 08.10.2017, 13:16 08.10.2017, 16:49
MEB Daire Başkanı Cankurt'tan Sözleşmeli Öğretmenliğe İlişkin Önemli Açıklama

MEB Daire Başkanı Şerafettin Cankurt tarafından sözleşmeli öğretmenliğe ilişkin açıklama geldi.

Cankurt yaptığı açıklamada, sözleşmeli öğretmenliğin eğitimin kalitesini arttıracağını ifade ederken, sistemin olumlu yanları hakkında beyanlarda bulundu.

Öğretmenler Doğu'dan Kaçıyorlar

Şerafettin Cankurt, öğretmenlerin gün geçtikçe doğu illerinden batı illerine doğru bir yönelmelerinin olduğunu ve böyle bir durumunda Doğu ve Güneydoğu illerinde eğitimin kalitesini gün geçtikçe düşürdüğünü ifade etti.

Ataması gerçekleşen öğretmenlerin zorunlu doğu görevlerinin bitmesinin ardından çarçabuk batıya gitmek için fırsat kolladıklarını belirtti.

Zorunlu Görevleri Boyunca Doğu'da Eğitim İyi Gidiyor

Daire Başkanı Cankurt, Doğu ve Güneydoğu illerine yapılan sözleşmeli öğretmen atamalarına ilişkin açıklama yaptı.

Cankurt tarafından yapılan açıklamada, öğretmenlerin bölgede 4 yıl sözleşmeli, 2 yıl da kadrolu olarak kalacaklarını hatırlatarak, tecrübe kazanacak bu öğretmenlerin bölgelere de olumlu etki yapacağı belirtildi.

Şuan 38 bin sözleşmeli öğretmenin olduğunu ve bunların yaklaşık olarak yüzde 90'ından fazlasının Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde eğitim verdiğine değinen Cankurt, bu öğretmenlerin 4+2 yıllık görev sürelerinin bölgede eğitimin kalitesini ciddi oranda etkileyeceğini söyledi.

Cankurt'un İfadeleri:

Daire Başkanı Cankurt konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Sözleşmeli öğretmen uygulaması daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine hitap ediyor. Bakanlığımız bu konuda kalkınmada öncelikli illeri baz alarak hareket etti. Doğu ve güneydoğu illerimiz kalkınmada öncelikli iller olduğundan bu uygulamanın bağlayıcı özelliği ön planda tutuldu.

Türkiye genelindeki 38 bin sözleşmeli öğretmenin yüzde 90’ından fazlası da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapıyor. İki bölgemiz önemli bir ağırlık taşıyor. Sözleşmeli öğretmen uygulamasıyla eğitimcilerimizin bölgelerdeki kalış süresi 4+2 olarak hesaplanıyor. Mevzuat gereği, zorunlu olarak 4 yıl sözleşmeli öğretmen olarak çalışacak, daha sonra ki 2 yıl da kadrolu olarak bulunduğu bölgede öğretmenimizin çalışması gerekiyor.

Tecrübeli öğretmenlerin bölgedeki kalış süresini uzatan sözleşmeli öğretmen uygulaması, bu bölgedeki eğitimin kalitesinin artmasını da ciddi oranda etkileyecektir.”

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)