MEB'den '15 Temmuz Sözlüğü'

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan '15 Temmuz Sözlüğü' ilk okul gününde öğrencilere dağıtıldı.

EĞİTİM 19.09.2016, 15:48 19.09.2016, 15:56
MEB'den '15 Temmuz Sözlüğü'
Eğitim öğretim yılı, 15 Temmuz darbe girişimi, şehit ve gaziler anılarak başlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere 8 sayfalık bör broşür dağıttı. Broşürde, 15 Temmuz yemini, 15 Temmuz sözlüğü yer aldı. 15 Temmuz Şehitler kitabesi okullardaki yerini aldı.

Kitabede: "İnsanlığın ve nice uygarlıkların beşiği olan kadim coğrafyamız kanlı ve vahşi bir saldırıya tarihin kaydettiği en büyük ihanet girişimine maruz kaldı. Ülkemize, vatanımıza, milletimize ve tüm insani değerlere ihanet eden FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen kanlı ve hain girişim, aziz milletimizin direnişiyle yerle bir oldu. Elleri öpülecek analar, babalar, dedeler, nineler mermilere ve bombalara siper olan gençyaşlı yiğitler vatanını milletini namusunu savunmak için yola çıktı. Soylu bir aşık edasıyla gittiler. Milli iradeyi, demokrasiyi, hukuk devletini ve halkımızın sarsılmaz birliğini savunan çelikten bir kale oldular. Şehadet şerbetini içip yokluklarla vatanlarına hayat verdiler. Gazi olup vatan aşkıyla kutsanmış bir yaşama bilincine dönüştüler. Malazgirt'te, Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi onurlu ve dik duruşlarıyla bir kez daha tarih yazdılar. Sizler bu şanlı tarihi hatırlayarak büyüyün." ifadeleri yer alıyor.

Broşürde ayrıca yemin metni de var. O metin şöyle: "Eğer sizi unutursak kalbimiz kurusun. Emanetlerinize sahip çıkmazsak dillerimiz lal olsun. Şehidim aziz ve mübarek hatıran önünde bir kez daha söz veriyorum ki; Üzerinden asırlar geçse bile şehadetinle hayat bulan bu kutlu destanı asla unutmayacağım"

Broşürün yanı sıra öğrencilere bir de 15 Temmuz Sözlüğü dağıtılacak. Sözlükte yer alan bazı kelimeler ve tanımları şöyle: 

Demokrasi: Halkın meşru iradesini, vatandaşların eşitliğini ve özgürlüğünü esas alan hukuk devleti ilkelerinin geçerli olduğu toplumsal düzen.
Darbe: Milletin ve seçilmiş hükümete yönelik, zor ve silah kullanarak devirme girişimi.
Cunta: Halkın seçtiği yönetime silah zoruyla el koymaya teşebbüs eden yasa dışı grup.
FETÖ/PDY: FETÖ kısaltması, halkın dini duygularını sapkın görüşleriyle istismar eden Fetullahçı Terör Örgütü'nü ifade eder.

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)