MEB'den Engelli Çocuklar İçin Eğitim Projesi Başlatıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız yaptı açıklamasında engelli çocuklar için eğitim projesi başlattıklarını ifade etti.

EĞİTİM 21.09.2017, 17:02
MEB'den Engelli Çocuklar İçin Eğitim Projesi Başlatıldı

Millî Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) iş birliğiyle "Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi" başlatıldı. Başlatılan projenin açılış töreni Ankara'da bir otelde yapıldı.

Muammer Yıldız açılış töreninde bir konuşma yaptı. Yıldız konuşmasında projenin, bakanlığın stratejik odaklı ve insanı merkez alan çalışmalarının sonucunda ortaya çıktığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız kapsayıcı eğitimin, farklı özelliklerdeki öğrencilerin aynı sınıfta eğitim görmesi anlamına geldiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu;

"AİDİYET DUYGUSU TAŞIR"

"Kapsayıcı eğitimin uygulandığı okullarda her öğrencinin sınıfa getirdiği benzersiz katkılar vardır. Kapsayıcı eğitimin ilkelerinin benimsendiği bir eğitim ortamında, her çocuk kendisini güvende hisseder ve okula karşı aidiyet duygusu taşır."

"İŞ BİRLİĞİNİ ARTIRMAYI AMAÇLIYORUZ"

"Projeyle, kapsayıcı eğitim kapsamındaki tüm çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin iyileştirilmesini, 3-7 yaş arası engelli çocukların ailelerinin ve bakıcılarının eğitim hakları konusunda bilgilendirilmesini, okul aile iş birliğini artırmayı amaçlıyoruz."

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, engelli çocuklar için yapılması gereken çok şey olduğunu, bakanlık olarak çok daha fazla çalışacaklarını söyledi. Gençoğlu, projeyle sadece engelli çocuklar ve onların ailelerine değil, aynı zamanda tipik gelişim gösteren çocuklara da ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu projenin Antalya, Bursa, Konya, İzmir, Gaziantep ve Samsun´da toplam 90 pilot okulda uygulanacağını ifade ederek açıklamasına şöyle devam etti;

"ENGELLİ ÇOCUKLARA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ"

"Projeyle 3-7 yaş grubundaki bütün engelli çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz. Projenin yaklaşık 2 bin 950 avroluk bütçesi var ve 36 ay sürecek. İlk başta bin 108 engelli çocuğa ve ailesine ulaşacağız. Bin eğitim personelini de bu proje kapsamında yetiştirmek istiyoruz."

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle de bir açıklama yaparak engelli çocukların eğitime katılma oranının yüzde 1 olduğunu ifade ederek şu açıklamalarda bulundu;

"ZORLU BİR ALAN"

"Türkiye´de 2014´te 3-5 yaş arasında erken çocukluk eğitimine katılan çocuk oranı yüzde 37 iken, engelli çocuklar için bu oran yüzde 1´dir. Engelli çocukların eğitimi için inanılmaz çabalar sarf ediliyor olsa da onların eğitimi, güç birliği yapmamızı ve beraber çalışmamızı gerektiren zorlu bir alan."

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)