MEB'den İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Ücretsiz Taşıma Desteği!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliğiyle beraber hayata geçirilen proje sayesinde geçici koruma altında bulunan çoğunluğu Suriyeli öğrencilere (8 bin çocuk) eğitim gördükleri okullarına ücretsiz şekilde taşınacak.

EĞİTİM 08.06.2019, 12:06
MEB'den İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Ücretsiz Taşıma Desteği!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Türkiye'nin çeşitli illerinde 25 binden fazla öğrenciye okula ulaşım desteği verilecek.

MEB ve IOM arasında düzenlenen törende imzalanan protokol ile berbaer geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin okullara erişimi kolaylaştırılacak.

Ayrıca Suriyeli öğrencilerin yoğun şekilde bulunduğu Adana, Sakarya, Yalova, Batman, Antalya ve Siirt'te ücretsiz ulaşım sağlanacak.

YÜZDE 25'İ TÜRK ÖĞRENCİ GERİYE KALANLARI SURİYELİ ÖĞRENCİLER

Projeyle 2 yıl süresince ihtiyaç sahibi 8 bin öğrenci, hem devlet okullarına hem de geçici eğitim merkezlerine ücretsiz taşınacak

Proje kapasitesinin yüzde 25'i bu durumdaki Türk öğrencilere ayrılacak.

IOM Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava ise söz konusu proje hakkında açıklamalarda buludnu ve IOM olarak "eğitim her çocuğun hakkıdır" düşüncesini benimsediklerini ifade eti ve açıklamasında;

"Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'de büyük çoğunluğu Suriyeli olan, geçici koruma kapsamındaki bir milyonun üzerinde çocuğun okul çağında olduğu tahmin ediliyor. Devlet okullarına kayıtlı 655 bin civarındaki geçici koruma kapsamındaki öğrenci eğitim sisteminde yer alıyor.

IOM Türkiye olarak yüzde 65 civarında olan okul çağındaki nüfusun toplam okullaşma oranını MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında Okul Taşımacılığı Projesi programlarımızın çalışmalarıyla artırarak daha fazla öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

Yorumlar (0)