MEB'den Öğrencilere Özel Okul Teşviki

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2018 yılı performans programına yönelik olarak hedeflerini açıkladı. Söz konusu detaylara göre özel okullara gönderilen öğrencilere verilecek destek miktarı 1 Milyar 278 Milyon 684 Bin Türk Lirasına çıkarılacak. Ayrıca devamsızlık konularına yönelik olarak çalışmalara hız verildiği ifade edildi.

MEB'den Öğrencilere Özel Okul Teşviki

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) 2018 yılı performans programı açıklandı. Söz konusu programda okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimde okullaşma oranlarının arttırılması ayrıca özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere sunulan hizmetler, taşımalı eğitimler, tarım işçisi ailelerin çocuklarının eğitimi ve özel okullara giden öğrencilere verilen öğretim destekleri gibi birçok konuda bu yıl yapılması planlanan çalışmalara yer verildiği belirtildi. Özel okullara giden öğrencilere sağlanan öğretim destek miktarı olak açıklanan rakam ise toplamda 1 Milyar 278 Miyon 684 Bin Türk Lirasına kadar çıkarıldığı açıklandı.

ÖZEL ÖĞRETİM PAYLARI ARTIRILACAK

Bu yıl içerisinde  özel okula giden öğrencilere sağlanacak teşvikler için 1 Milyar 278 Milyon 684 Bin Türk Lirası sağlanacak. 340 Bin öğrenci bundan faydalanabilecek. Organize sanayi bölgeleri ve dışında yer alan özel mesleki ve teknik eğitim öğrencilerine sağlanacak teşvik miktarı ise 230 Milyon 340 Bin Türk Lirası olacak. Tüm eğitim düzeylerinde özel eğitim payları artırılacakken bu oranların; okul öncesinde yüzde 16.50 oranında, ilkokulda yüzde 4.70 oranınında, ortaokulda 5.80 oranında ve ortaöğretimde ise 12.20 olarak belirlendiği açıklandı.

İlkokul 2016'da 94.87 olan ve geçen yıl içerisinde 91.16 oranına düşen net okullaşma oranı bu sene tüm kademelerde ise yüzde 100'e çıkarılmak isteniliyor. Bu oranların geçen yıl ortaokul düzeyinde 95.68, liselerde ise 82.54 oranında olduğu ifade edilmişti. Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması (İBBS) düzeylerinde okullaşma oranları incelenecek ve analizler yapılacak. Amaca ulaşmak için dezavantajlı gruplara yönelik olarak parasız yatılılık ve burslar, eğitimci eğitimleri, taşımalı eğitim yapılacağı ve bundan yararlanan öğrencilere ise verilecek öğle yemekleri, engelli öğrencilerin desteklenmesi ayrıca ücretsiz ders kitabı dağıtımı gibi 12 çalışmaların tümüne 8 Milyar 595 Milyon 309 Bin 134 Türk Lirası ayrılması planlanıyor.

OKUL ÖNCESİ İÇİN 40 MİLYON TL

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okul öncesi eğitimin yaygınlaşması amacıyla 2018'de yeni hazırladıkları materyallerden kırtasiye malzemesi ve eğitim materyali verecek, farkındalığı arttırmak için yerel yöneticilerle bilgilendirilme toplantıları yapılacak, engelli çocukları kapsayan erken çocukluk eğitimi projesi yürütülecek. toplamda tüm bu detaylar için 40 Milyon 276 Bin 670 Türk Lirası ayrılacak. 

En büyük sorunlardan birincisi olan devamsızlık oranının meslek liseleri için 39, Anadolu imam hatip liseleri için ise 31.10'a düşürülmesi amaçlanıyor. Bu detaylara göre ilkokul ve ortaokullarda 20 gün ve üzeri devamsızlık sebeplerinin araştırılması için 10 şehre saha ziyaretleri düzenlenecek. Çalışma raporları hazırlanacak. Ayrıca bu konular için düşünülen harcamalar ise 24 Bin 150 Türk Lirası olarak ifade edildi. 

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE