MEB Müfredatında Önemli Düzenlemeler Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından müfredatta değişiklik yapıldı. Bu kapsamda kamuoyunun görüşüne sunulan ve tüm eğitim kademelerinde 51 ders ve 176 sınıf düzeyinde müfredat yeniden düzenlendi. Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nün elektronik modülü üzerinden alınan 80 bin dolayındaki görüş ile kazanım çıkarma, açıklama ekleme ya da konular arasında takdim ve tehirler yapıldı.

MEB Müfredatında Önemli Düzenlemeler Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kamuoyundan gelen görüşlerin ardından Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından müfredatta düzenlemeler gerçekleştirdi.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca kamuoyunun görüşüne sunulan ve tüm eğitim kademelerinde 51 ders ve 176 sınıf düzeyinde müfredat yeniden düzenlendi. MEB tarafından gerçekleştirilen düzenlemeler kapsamında, paydaşlar, kamu ve özel sektör temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler, dernek, meslek birlikleri, federasyonlar ve bakanlığın ders kitabı yazarları ile odak grup çalışmalarının ardından düzenlemelere gidildi. 

Cihat Konusunda Değişiklikler

Bu kapsamda, Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nün elektronik modülü üzerinden alınan 80 bin dolayındaki görüş ile kazanım çıkarma, açıklama ekleme ya da konular arasında takdim ve tehirler yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen düzenlemelerde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi müfredatında yer alan "cihat" konusu "Kuran'da Bazı Kavramlar" başlığı altında yer aldı. 

Ayrıca, cihat konusunda, "Anlam genişliği göz önünde bulundurularak salt savaş ile sınırlandırılmadan tüm boyutuyla ve Mekki ve Medeni ayetlerin bu kavrama yüklediği anlamlar bağlamında ele alınır. Cihadın bir ibadet olarak farzı ayın ve farz-ı kifaye olduğu durumlara değinilir" ifadesine yer verildi.

DEAŞ’a da Yer Verildi

Bu kapsamda öğrencilerin cihat kavramını günlük hayatla ilişkilendireceği etkinlikler talep edildi. Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre, İslamafobi gibi Batı'da ortaya çıkan ırkçı akımların etkileri anlatılırken DEAŞ konusuna da yer verildi. Yapılan söz konusu düzenlemelerde DEAŞ ile ilgili "şiddet ve terör eğilimli illegal marjinal grup" şeklinde nitelendirildi. Yapılan müfredat değişikliklerinde ayrıca, siyonizme de değinildi.

Yapılan müfredat düzenlemelerinde; teizim, deizm, materyalizm, pozitivizm, sekülarizm, agnostisizm, ateizm ve nihilizm gibi inanç yaklaşımlar ele alınırken "kötülük problemi" üzerinde durulurken, problemin inançla ilgili yaklaşımlarla ilişkisine de yer verildi.

FETÖ de Yer Aldı

MEB tarafından yapılan düzenlemeler kapsamında, "Milenyum tarikat" ve "Kıyamet tarikat" gibi yeni dini akımların Türkiye'deki yansımalarına güncel örneklere yer verildi. Ayrıca, dini değerlerin istismar edilmesiyle ilgili FETÖ gibi çıkarcı yapı ve grupların incelenmesine de değinildi. 

Alevilik-Bektaşilik Konusuna Daha Çok Yer Verildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından kamuoyu görüşlerinin ardından yapılan müfredat düzenlemelerin ardından, önceki kazanımda tartışmaya neden olan Alevilik-Bektaşilik konusu programda daha fazla yer verildi. Bununla birlikte, cenaze törenleri, mezhepler, fıkhi yorumlar başlıkları altında yer aldı. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 09:20
YORUM EKLE