18 Ocak 2018 Perşembe 10:29
MEB Müsteşarı Liselere Kayıtta Detayları Açıkladı: Bazı Ortaokullar Liseye Dönüşebilir
Kamu Personeli

Yüz binlerce öğrenci, öğretmen ve velinin merakla beklediği liselere otomatik yerleştirme sistemine ilişkin detaylar tamamlanmak üzere. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, adrese dayalı liseye kayıt sisteminde öğrencilere 3 etapta toplam 9 okul seçeneği sunacaklarını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, yüz binlerce öğrencinin beklediği adrese dayalı liseye kayıtta uygulanacak ayrıntılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başarı ve Disiplin Puanı Belirleyecek

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin yapmış olduğu açıklamasında kriterlere ilişkin, eve yakınlık, mezun olunan ortaokul ve öğrencinin tercih sırasından oluşan ilk 3 parametrede eşitlik olması halinde, sonucu başarı puanı ve disiplinin belirleyeceğini ifade etti. 

Toplam 9 Okul Seçeneği Sunulacak

Adrese dayalı liseye kayıtta uygulanacak 4'lü algoritmanın ayrıntılarını açıklayan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, öğrencilere 3 etapta toplam 9 okul seçeneği sunacaklarını aktardı. Tekin, birinci etapta en yakın 3 okulu, olmazsa ikinci etap en yakın 3 okulu, o da olmazsa üçüncü etap en yakın 3 okulun sunulacağını ifade etti. Yusuf Tekin sunulan bu okullar arasında  Anadolu, imam hatip ve meslek lisesinin de olacağını aktardı.

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, MEB Bilgi İşlem Dairesi'nin öğrencileri 4'lü algoritmaya uygun en yakın liseye otomatik yerleştirecek simülasyonu tamamlamak üzere olduğunu belirterek, , 4'lü algoritmanın işleyişi hakkında bilgi verdi. 

Tercih Halkası Oluşturuldu

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre Yusuf Tekin, okulların eve yakınlıklarına göre sıraladıklarını açıkladı. Bunun en önemli parametre olduğunu belirten Yusuf Tekin, ilk olarak öğrencinin evine en yakın 3 okulu tespit ettiklerini aktardı. Olmazsa ikinci en yakın 3 okulu, o da olmazsa üçüncü en yakın 3 okulu sunacaklarını belirten MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, bu kapsamda bir tercih halkasının oluşturulduğunu aktardı.

Ortaokulla İlişkili Liseye Gitme Önceliği

Yusuf Tekin adrese dayalı liselere kayıtta uygulanacak sisteme ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, eve yakınlık konusunda eşit bir durum olursa, öğrencinin mezun olduğu ortaokula bakılacağını belirterek, her lisenin bir ortaokulla ilişkilendirildiğini kaydetti.

Tekin, öğrencinin mezun olduğu ortaokulla ilişkili liseye gitme önceliğinin bulunduğunu aktardı.

9 Seçenek Arasından 5Tercih Hakkı

Öğrencilere sunulan 9 seçenek arasında 5 tercih hakkının bulunduğunu belirten Yusuf Tekin, diğer parametrelere göre de tercih ettiği 5 okula yerleşip yerleşemediğine bakılacağını açıkladı.

Disiplin Cezası ve Başarı Notu Değerlendirilecek

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, liselere kayıt ile ilgili açıklamasında; "Simülasyonlar, liseye otomatik yerleştirme için ilk 3 değişkenin yeteceğini gösteriyor. Ama bir tartışma ortamı oluşmaması için eşitlik durumunda olabilecek ihtimalleri de sıraladık ve “diğerleri” diye de bir değişken koyduk" ifadelerine yer verdi. Tekin, eğer 3 parametrede eşitlik ortaya çıkarsa, sonuç için çocuğun ortaokuldaki başarı notu, disiplin cezası olup olmadığı ve yaş gibi etkenlerin değerlendirmeye alınacağını aktardı.

Ortaokullar Liseye Dönüşebilir

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, MEB'in İstanbul'da 200 eğitim bölgesi oluşturduğunu aktardı. Tekin açıklamasında, yoğun talep gelebilecek liseler için gerekirse talep gören lisenin yanındaki ortaokulu da liseye dönüştürebileceklerini kaydetti.

Kamupersoneli.net - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.