MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den Liselere Sınavsız Geçiş Açıklaması

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Tokat'ta katılmış olduğu eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bu kapsamda yapmış olduğu açıklamalarında liselere geçiş sınavına değinen MEB Müsteşarı Tekin liselere geçişlerin sınavsız olmasını istediklerini ifade etti.

EĞİTİM 19.06.2018, 19:08
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den Liselere Sınavsız Geçiş Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin katıldığı bir toplantı kapsamında yapmış olduğu konuşmasında eğitim konusuna dair değerlendirmelerde bulundu. 

Müsteşar Yusuf Tekin eğitim konusuna dair değerlendirmelerinde liselere geçiş sınavlarına vurgu yaparak sınavsız geçiş modeli hakkında açıklamalar yaptı.

LİSELERE SINAVSIZ GEÇİŞ AÇIKLAMASI

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin yapmış olduğu açıklamasında, küçük yaştaki çocukların erken yaşlardan itibaren sınav baskısı yaşamasını istemediklerini belirtti. Liselere geçişlerin sınavsız olmasını istediklerini vurgulayan Yusuf Tekin bu konuda çocukları ilgileri, alakaları ve yeteneklerine göre yönlendirme yapılmasını ve yeteneklerine uygun liselere yönlendirilmesini arzu ettiklerini ifade etti. 

Liselere sınavsız geçiş ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalarında ayrıca çocukların küçük yaştan itibaren sportif, sanatsal ve kültürel yeteneklerinin tespit edilmesi gerektiğini aktaran Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin konuya dair şu açıklamalarda bulundu.

"Bunun altyapısını oluşturmak için önce Gençlik ve Spor Bakanlığı, ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol yaptık. Orada şunu hedefliyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı 5. sınıftaki çocuklarımızın tamamını yetenek taramasından geçirecek. O tarama testine göre çocuklarımızı spor liselerine yönlendireceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı aynı kategorideki çocuklarımızı sanatsal yeteneklerine göre bir tarama testinden geçirecek. Burada altyapıyı oluşturduk. Liselere geçişte sınavsız uygulamaya adım adım gidiyoruz. Bu yıl tamamında olmasa bile okullarımızın yüzde 90'ında yapabilecek duruma geldik. Yüzde 10'unda sınavla öğrenci almaya devam edeceğiz."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)