MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den Velilere LGS Uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, yaptığı açıklamalarla beraber LGS'ye girecek öğrencilere yönelik olarak velilerin uyarılara dikkat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. İşte Yusuf Tekin'in LGS'ye yönelik açıklamaları.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den Velilere LGS Uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, yapılacak LGS'ye yönelik olarak ifadelerde bulundu.

Tekin yaptığı açıklama ile beraber öğrenci velilerinin sınava yönelik olarak yapılan bütün uyarıları dikkate almaları gerektiğini ifade etti.

Farklı İncelemelerde bulunmak amacıyla Diyarbakır'a giden Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 2 Haziran 2018 tarihinde Cumartesi günü yapılacak merkezi sınavın çocukların bir liseye yerleşmesi için bir adım olduğunu ifade etti.

Ayrıca liselerin sadece yüzde 10´unu sınavla öğrenci alacak liseler olarak tanımladıklarını ifade etti. Buna yönelik olarak ise yaptığı açıklamada; "İddia ediyorum geriye kalan yüzde 90 lise, eğitim öğretim ortamları en az diğerleri kadar iyi, onlardan daha iyi. Dolayısıyla velilerimiz çocukların bu sınava girmesini teşvik etmemeliler" dedi.

Sınava girmenin büyük bir puan almanın çok önemli olmadığını ifade eden Tekin yaptığı açıklamasında;

"Ben bu taahhüdü veliye yapmışken veli çocuğunu niye bir sınava sokup, illa bu sınava girmesini ister, bunu da anlamak çok kolay değil.

Velilerimizden sınavı çok abartmamalarını istiyorum, kendilerine sunacağımız çok iyi alternatifler olacağını taahhüt ediyorum.

Bu sınavda çocuklarımızı rahat bıraksınlar, isteyen çocuklarımız sınava girsin. Bu okullardaki eğitim öğretimin mantığına uygun şekilde kendisini yetiştirmek isteyen çocuklarımız sınavlara girsin. Onun dışındaki çocuklarımıza biz daha iyi ortam sunacağız" dedi.

Sınava yapılan başvurulara yönelik olarak 1 milyon civarında öğrencinin bu sınav için başvuru yaptığını ifade eden Tekin açıklamasında;

Fakat henüz bu öğrencilerimiz bizim yüzde 90´lık okul potansiyelimizi görmedikleri için bu kadar başvuru normaldir ama önümüzdeki yıllarda, bu yıl yüzde 90´lık okul kitle, görüp yerleşmeye başladıklarında önümüzdeki yıl bu rakamın çok daha az bir orana düşeceğini, yüzde 50´ler civarında sınava giren öğrencinin olacağını tahmin ediyorum.

Çocuklarımız da bu sınavları hayatlarının çok olmazsa olmaz dönemlerinden birisi gibi görmesinler, rahat bir şekilde sınava girsinler.

Eğer sınavda başarısız olurlarsa biz onlara zaten en az sınavda başarılı olan öğrencilerin gideceği okullar kadar güzel okulları sunacağız. Bunu Bakanlık olarak onlara taahhüt ediyoruz" dedi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE