MEB Özel Yetenek Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2019 Özel Yetenek Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Türkiye'de 82'si güzel sanatlar lisesi olmak üzere 76'sı spor lisesinin 9. sınıflarına özel yetenek sınavıyla 11 bin öğrencinin yerleştirileceği açıklandı. Ayrıca özel yetenek sınavıyla liselere yerleştirilecek öğrencilerin ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf seviyesinde alınan yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının alınacağı duyuruldu ve bu nedenle LGS puanları dikkate alınmayacak. Peki MEB Özel Yetenek Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2019 Özel Yetenek Sınavı Ne Zaman Yapılacak? İşte detaylar...

EĞİTİM 10.06.2019, 14:45
MEB Özel Yetenek Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2019 Özel Yetenek Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2019 yılında Fen liselerinin yanı sıra Anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumlarıyla beraber mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına 1 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında öğrenci yerleştirilmesi yapılacak.

Sınavsız yapılacak yerleştirmelerde ise öğrenciler evine en yakın okullara yapılan tercihlere göre yapılacak.

ÖZEL YETENEK SINAVI BAŞVURUSU NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 1 Haziran'da düzenlediği LGS kapsamında merkezi sınav ile adrese dayalı yerleştirmelerin yanı sıra öğrencilerinin spor, sanat veya müzik yeteneği olduğunu düşünen veliler Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) taraından düzenlenecek Özel Yetenek Sınavı ile çocuklarını güzel sanatlar ve spor liselerine kayıt yaptırailecekler.

Ayrıca Özel Yetenek Sınavı başvuruları 10 Haziran 2019 (bugünden itibaren) başladı ve 28 Haziran 2019 tarihine kadar alınacak.

Öğrenci yerleştirmelerinde ise ortaokul başarı puanı kullanılacağından dolayı öğrencilerin ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf seviyesinde alınan yıl sonu başarı puanlarına ait aritmetik ortalamaları hesaplanacak bu nedenle Liselere Geçiş Sistemi (LGS) puanları dikkate alınmayacak.

Ortaokul ile imam hatip okullarının 8'inci sınıfını tammalayan öğrenciler ise dilekçeleriyle beraber eğitim, öğretim görmek istedikleri okul türünden en çok 2 okula başvuru yapacaktır.

Öğrenci listeleri 29 Haziran- 30 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak ve 2019 yılı Temmuz ayı ilk haftası içerisinde yetenek sınavı düzenlenecek ve öğrenci kayıtları Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarına bakılmadan yapılabilecek.

2019 ÖZEL YETENEK SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrenci seçimleriyle alakalı olarak Özel Yetenek Sınavını bölümlere göre 1 Temmuz 2019- 5 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenleyecek ve öğrenci seçimlerinde yetenek sınavı puanları 50 puan barajı altında olan öğrenciler başarısız sayılacak.

Ayrıca yetenek sınavında 50 ile üzeri puan alan öğrencilerin yetenek sınavının yüzde 70'i ile ortaokul başarı puanının yüzde 30'u baz alınacak.

En yüksek puanı alan adaylar ise aşağıya doğru listelenecek ve bununla beraber belirlenen kontenjan kadar asıl ve yedek liste 5 Temmuz 2019 tarihinde okulların web adreslerinde yayımlanacak...

Yorumlar (1)
Memo 4 ay önce
Kaç puan lazım