MEB ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ dersinden vazgeçti

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde 10 Eylül’de saat 14.16’da yeni öğretim yılında 26 hedefini yayımladı. Ancak bazı kesimlerin 'ahlaksızlık" tanımlamasından sonra 24 saat bile dolmadan bu dersten vazgeçildi

EĞİTİM 11.09.2019, 16:16
MEB ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ dersinden vazgeçti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 10 Eylül'de yayımladığı 2019/2020 Eğitim- Öğretim Yılı Hedef Listesi'ne Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersini de eklemişti.

24 SAAT SONRA VAZGEÇİLDİ

Atılganlık, Bağımlılıkla Mücadele, Bilinçli Teknoloji Kullanımı, Bireysel Farklılıklara Saygı, Çatışma Çözme Becerileri, Çocuklarda Cinsel Eğitim, Duygu Kontrolü, Geleceği Planlama, Gelişim Dönemi Özellikleri, Hak ve Sorumluluklarını Bilme, İhmal İstismardan Korunma, İletişim Becerileri, İşbirliği Geliştirme, Karar Verme Becerisi, Kuşaklararası İletişim, Olumlu Davranış Geliştirme, Öz Bakım Becerileri, Özgüven Geliştirme, Özsaygı Geliştirme, Problem Çözme Becerileri, Sağlıklı Yaşam, Stresle Baş Etme Becerileri, Şiddeti Önleme gibi eğitimlerin son sırasında Cinsiyet Eşitliği de yer almıştı. Yeni liste de Cinsiyet Eşitliği kaldırılarak, 25 hedef yayımlandı.

STK’LARDAN ‘BASKI YAPILDI’ TEPKİSİ

Kadın cinayetleri ve cinsel istismardaki artışla birlikte küçük yaşlardan itibaren cinsiyet eşitliği bilincinin kazandırılması için okullarda eğitim verilecek olması eğitim camiasında sevinçle karşılanmıştı. Ancak MEB’in son anda dersi listeden çıkarması şaşkınlıkla karşılandı. MEB’e kadın sivil toplum kuruluşları ve eğitim sendikalarından tepki yağdı.

Yorumlar (10)
Zülkarneyn 3 ay önce
Umarım doğrudur. Bu saçmalıklarla zihinleri kirlenmiş eşcinsel çocuklar geleceğin felaketi olur.
Serdar ADA 3 ay önce
Bir kız çocuğunun ebeveynin kızıyla birlikte bir erkeği. Aynı tuvaleti kullanmasını midesi nasıl kabul edebilir anlamış değilim.
Bu kanunu çıkaranların çocukları veya torunları bu derse gireceköiydi çok merak ediyorum doğrusu
Adem bey 3 ay önce
Yaw Allahin kurallarina ters. Bunlar Allaha karsi gelerek ben esitleyecegim diyorlar.
İmkansiz.
Necip 3 ay önce
Siteniz herhalde bu dersin olması taraftarı. Kaldırılmasından memnun olmadınız anlaşılan.
Volkan Altun 3 ay önce
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi aile katliamına sebep olan İstanbul sözleşmesi ile aynı doğrultuda çalışmaktadır.
Bunu engellemek için toplumun ayağa kalkması mı lazım?
Nerde öngörülü idarecilerimiz?
Ibrahim 3 ay önce
Her tasari yururluge sunulmaz son zamanlarda tv kanallarindaki sacmasapan diziler gencligi asimile ediyor yeterince ve aileler caresiz okullar ozgurce her fuhsuatin yapildigi alan oluverdi her ogrencinin bir kizarkadasi yada erkek arkadasi olacak algisi isleniyor zengin fakir cetelesme guclu zayif artik bu asimilasyona bir dur denilmeli guc ve ustunluk ancak takfadadir bunu islemek lazim yerisen nesle ilim ve bilimin ustunde bir iktidar olmadigini edebin hayanin en ustun irk olan insan oglunun fitrati oldugunu yeni nesle anlatmali artik Egitim camiasi
Mustafa 3 ay önce
Toplumda cinsiyet eşitliğini yaymak bu millete yapılan en büyük yanlış olur
Püh! 3 ay önce
Şu yorumları okudum ama okumaz olaydım. Emine Bulut'un bu bundan sonrada gerçekleşecek tüm kadın cinayetine artık daha fazla şaşırmamaya karar verdim. Herkese iyi günler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın