Meslek Liselerine Devletten Büyük Destek ! 1 Milyon Öğrenci Yararlandı

Devletin meslek liseleri ile nitelikli istihdam hareketi meyvelerini vermeye başladı. Devlet işletmelerde staj yapan öğrencilere maaş veriyor. Bu kapsamda 1 milyon 165 bin 644 öğrenci staj başvurusu yaptı.

EĞİTİM 18.09.2017, 08:38
Meslek Liselerine Devletten Büyük Destek !  1 Milyon Öğrenci Yararlandı

1 MİİLYON ÖĞRENCİDEN STAJ BAŞVURUSU

Devletin, 'meslek lisesi memleket meselesi' anlayışı ile başlattığı 'nitelikli istihdam hareketi' meyvelerini verdi. Bilindiği gibi devlet işletmelerde staj yapan öğrencilere maaş veriyor. Bu uygulama sayesinde 1 milyon 165 bin 644 öğrenci staj başvurusu yaptı.

REKOR SAYIDA STAJYER ÖĞRENCİ SAYISI

Stajyer uygulaması ise rekor sayıda gerçekleşiyor. Devlet 6 ayda toplam 196 milyon TL maaş ödemesi gerçekleştirirken 86 milyon TL'de sağlık sigortası primi ödedi. Sabah'tan Safure Cantürk'ün aktardıklarına göre Mesleki Teknik Anadolu liselerinde toplamda 1,9 milyon öğrenci eğitim görüyor. Staj kapsamında giren öğrencilerin tamamına yakını devletin yeni uygulamasından yararlandı. Öğrenciler staj karşılığında asgari ücretin net tutarının yüzde 30'u en az maaş olarak belirlendi. Söz konusu ücretin 3'te 2'si devlet tarafından ödendi. 

421 TL STAJ MAAŞI

Özel sektörde staj yapan bir öğrencinin en düşük staj karşılığı maaşı 421 TL olarak gerçekleşti. Bu maaşın 280 TL'sini devlet, 140 TL'sini ise işletme ödedi. Yapılan düzenleme ile mesleki teknik eğitim alanında, öğrencilere desteğin yanında, stajlarını daha iyi koşullar altında yapabilmeleri sağlandı.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)