Meslek yüksekokulundan mezun olan öğrenciler yedek astsubaylık yapabilecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar TBMM gündeminde olan yeni askerlik sistemi ile ilgili yasa teklifini görüşmek için bir araya geldiler. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti. Görüşmede, meslek liseleri için ek tercih hakkı ve meslek yüksekokulundan mezun olan öğrencilere yedek astsubaylık yapabilmeleri konularının ele alındığı öğrenildi.

EĞİTİM 12.06.2019, 16:10 14.06.2019, 01:18
Meslek yüksekokulundan mezun olan öğrenciler yedek astsubaylık yapabilecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir araya gelerek, TBMM gündeminde olan yeni askerlik sistemine ilişkin yasa teklifi hakkında görüştüler. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede Bakan Selçuk, yeni eğitim sistemi kapsamında meslek liselerini mezun olunca iş garantili hale getirmek istediğini belirtti. 

TBMM gündeminde olan yeni askerlik sistemine ilişkin yasa teklifini görüşmek üzere bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Bakan Selçuk, yeni lise modelinde önemli bir yer kaplayan meslek liselerinin teşviki için meslek liselerinden mezun olanların iş hayatına kazandırılması konusunda askerlik sürecinde avantaj sağlayacak önerileri gündeme getirdi.

Görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti

Basına kapalı olarak yapılan görüşmede meslek liseleri için ek tercih hakkı ve meslek yüksekokulundan mezun olan öğrencilere yedek astsubaylık yapabilmeleri konularının ele alındığı bilgisi edinildi. Yeni eğitim sistemi kapsamında meslek liselerini iş garantili listeler haline getirmek isteyen Bakan Selçuk'un bu okullardan mezun olacak öğrencilerin başlayacak oldukları iş hayatının askerlik nedeniyle kesintiye uğraması durumunda meydana gelebilecek sorunları Bakan Akar'a aktardığı öğrenildi.

Bakanlık kaynaklarından öğrenildiği kadar Bakan Akar'ın da yasa teklifi ile ilgili yapılması planlanan değişiklikler hakkında Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a bilgiler verdiği, hâlihazırda eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin üniversitelerde akademik kariyerine devam eden öğrencilerin ve akademisyenlerin tecil ve yaş sınırlarının görüşmede ele alındığı anlaşıldı.

Yorumlar (3)
Mustafa çelik 6 ay önce
Uzun sürer mi?
yavuzhan 6 ay önce
ben hem meslek lısesı hemde ön lisans mobılya ve dekorasyon mezunuyum ama bir işim yok lütfen bir an önce şu yedek astsubaylık olsun yani yeni sistem bir an önce gerçekleşsinde hayatımızı birşekilde kurtaralım dışarıda bızı işe alan yok alan olsada 1.500 lira para verıyor en fazla
Binyami 6 ay önce
Bu sistem oturmaz . Şimdiye kadar bir sey cikmadi şimdide zorrr.. keyflerine gore egitim modeli. Keyflerine gore sistem uyguluyurlar.