banner731

Mezun Olamayan Lise Öğrencileri Dikkat! MEB Yeni Bir Sınav Hakkı Veriyor

Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek aldığı puanla beraber bir yükseköğretim programını kazanan ancak tek ders veya staj bitirme sınavına katılamadığı durumda mezun olamayan lise öğrencilerine müjdeli haber geldi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son değerlendirmelerde ise yeni bir sınav hakkının verildiği bildirildi.

EĞİTİM 03.12.2018, 18:31
Mezun Olamayan Lise Öğrencileri Dikkat! MEB Yeni Bir Sınav Hakkı Veriyor

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile bir yükseköğretim programını kazanan ancak tek ders veya staj bitirme sınavına katılamadığı ya da başarısız olduğu için mezun olamayan lise öğrencilerine yeni sınav hakkı verildi.

Edinilen bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un imzasıyla illere gönderilen yazıda, eylülde yapılan tek ders veya staj bitirme sınavına katılamayan ya da bu sınavlarda başarısız olduğu için mezun olamayan, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı lise son sınıf öğrencilerinden üniversiteyi kazananlar ve geçici kayıt yaptıranlar olduğu belirtildi.

Bu öğrencilerin, mezun olmaları durumunda, yerleştirildikleri yükseköğretim programlarına ÖSYM'nin 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu'na göre 31 Aralık'a kadar kesin kayıt yaptırabilecekleri hatırlatıldı.

Bu kapsamda, 2018-YKS sonuçlarına göre, bir yükseköğretim programını kazanan ve geçici kayıt yaptıran öğrencilerin mezun olamadıkları için yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesinin uygun olacağı ifade edildi.

Bu öğrencilerin yükseköğretim kurumlarındaki geçici kayıtlarının kesin kayda dönüşebilmesi için öğrenimine devam ettiği halde tek dersten sorumluluğu bulunanlar ile staj bitirme sınavına girmesi gerekenlere bir sınav hakkı daha verilmesi, yükseköğretime kayıt süresi dikkate alınarak bu sınavın 21 Aralık Cuma günü mesai bitimine kadar, okul müdürlüklerince sorumluluk sınavları esaslarına göre yapılması ve başarılı olanlara diploma düzenlenmesinin uygun olacağı belirtildi.

Yorumlar (2)
Bilmem ne 2 ay önce
Ya Allah aşkına 2019 lise tek ders sınavı olucakmış açıklandıysada tarihini söyleyebilirsiniz ya lütfen
Bilmem ne 2 ay önce
Ya Allah aşkına 2019 lise tek ders sınavı olucakmı açıklandıysada tarihini söyleyebilirsiniz ya lütfen