Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: Köylerde Öğretmen Sayısını Artıracağız!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, katıldığı bir etkinlik kapsamında yapmış olduğu konuşmasında okul öncesi eğitim ve ikili eğitim sistemi konularına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

EĞİTİM 17.09.2017, 19:26 17.09.2017, 19:48
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: Köylerde Öğretmen Sayısını Artıracağız!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bazı etkinliklere katılmak için bulunduğu Mardin'de eğitim sistemine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yılmaz konuşmasının satır başında, ikili eğitim sistemi ve okul öncesi eğitim konuları vardı.

''OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ YAYGINLAŞTIRMALIYIZ''

Bakan Yılmaz, okul öncesi eğitim konusunda yapmış olduğu değerlendirmesinde, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayarak, '' Geldiğimizde okul öncesi eğitim yüzde 10 idi. Geçen yılın rakamıyla yüzde 74 oldu. Okul öncesi eğitim konusunda da 37 ili pilot seçtik. Bunların eğitim materyallerini hazırladık, ücretsiz sağlıyoruz. Okul öncesi eğitim alanların almayanlara göre daha başarılı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Eğer önümüzdeki yüzyılı Türkiye'nin yüzyılı yapacaksak, mutlaka okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmamız lazım." dedi.

YABANCI DİL AĞIRLIKLI EĞİTİM KONUSU

MEB tarafından seçilen bazı okullarda, 5.sınıflara yönelik uygulanması planlanan yabancı dil ağırlıklı eğitim uygulaması konusunada değinen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yabancı dil eğitimi için bu yıl 620 okulu pilot seçtiklerini belirterek yaklaşık 100 binin üzerinde öğrenciye haftada 15 saatin üzerinde İngilizce eğitim vererek pilot uygulama başlattıklarını aktardı.

İKİLİ EĞİTİM SİSTEMİ

Bazı okullarda uygulanan ikili eğitim sisteminin kaldırılması için Başbakan Binali Yıldırım'ın talimat verdiğini aktaran Bakan Yılmaz, 2019 itibariyle ikili eğitim veren okulun kalmayacağını bildirdi. "Başbakanımız ikili eğitim sisteminin kaldırılmasını talimatını verdi. Bunun için 270 bin derslik yaptık. Derslik başına düşen öğrenci sayısı Türkiye'de 36 iken 24'e düşürdük. Okuduğum dönemde sınıf mevcudumuz 70 kişiydi. 70 kişilik sınıfta öğretmen bir öğrencisine bir dakika ayırabilir mi? Daha 70 bin derslik yapacağız. Allah kısmet ederse 2019'un sonlarına doğru ikili eğitimi kaldıracağız.''

''KÖYLERDE ÖĞRETMEN SAYISINI ARTIRACAĞIZ''

Taşımalı eğitim sisteminin en aza indirmeye çalışıldığını anımsatan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ''Taşımalı eğitimi de en aza indirmeye çalışıyoruz. Şanlıurfa'da her gün 100 bin kişi taşınıyor. Evlatlarımıza yazık, ömürleri neden yolda geçsin? Bu nedenle büyük köylere okullarımızla birlikte lojmanlarımızı da yaparak öğretmen sayısını da artıracağız." dedi.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)