Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Türkiye Artık Açık Uçlu Sınav Sistemine Geçmelidir!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yapmış olduğu açıklamasında, sınavlarda açık uçlu soru sistemine geçiş ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Türkiye Artık Açık Uçlu Sınav Sistemine Geçmelidir!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nin (İZÜ) akademik açılış yılı etkinliğine katıldı. Katıldığı etkinlik kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Bakan Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu. 

''BİZ BUNUN ARKASINDAYIZ''

Konuşmasında TEOG'un kaldırılmasına ilişkin bir değerlendirmede bulunan Bakan Yılmaz, "OKS'den SBS'ye, SBS'den TEOG'a geçtik. Hep daha iyiyi yakalamak için. Zaten böyle olmasaydı bu başarıyı sağlayamazdık. Her kademede öğrenciye yeni beceriler katmak amacımız. Yeni eğitimin de amacı, felsefesi budur. Daha hızlı düşünecek evlatlarımız, analiz ve sentez yapabilme becerisine sahip olacak. Biz bunun arkasındayız.'' ifadelerini kullandı.

AÇIK UÇLU SINAV AÇIKLAMASI

Sınavlarda uygulanan çoktan seçmeli test usulüne ilişkinde açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu sistemin tüm eğitim sisteminin buna göre şekillenmesine neden olduğunu savundu. Bakan Yılmaz'ın konuyla ilişkin açıklamaları şu şekilde, ''Sınavın çoktan seçmeli test oluşu, kısa sürede çok soru çözmeyi gerektirmesi, tüm eğitim sisteminin buna göre yapılanmasına yol açtı.''

''Bu durum; ileride kendini tek kelimeyle ifade edebilen, sosyal etkinliklere katılmayan bir öğrenci profilinin çıkmasına yol açacaktır. 8. sınıfta girilecek bir sınav için 5, 6, 7. sınıfta hazırlık yapılıyor. En yüksek beceri kazanma dönemi olan 13-16 yaş arası gençler sadece bu sınavla uğraşmakta. Bu dönem aynı zamanda gençlerin fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan da gelişme dönemidir.''

'GENÇLER SINAV STRESİNE MECBUR BIRAKILDILAR'

Erken yaşlarda öğrencilere sınav stresinin yüklendiğini ve öğrenciler üzerinde bu durumun olumsuz etki bıraktığına vurgu yapan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, ''Sınav stresi altında, sınav sorusu çözme dışında bir şey yapmadan yaşamaya mecbur bırakılan gençler, ne spor yapmakta, ne kitap okumakta, ne de kültürel ve sosyal bir etkinliğe katılmaktadır.''

''Bu dönemde soru çözmek dışında tek uğraşısı, internet ve internet üzerinden oyun olmaktadır. Spor yapılmadığından obezite, internet uğraşısı da aile içi iletişimi olumsuz etkilemektedir. Gençler TEOG, YGS, LYS ve KPSS gibi bir engelden diğer engele koşarken, birey olarak da kendilerini unutmaktadırlar.'' değerlendirmelerinde bulundu.

''TÜRKİYE ARTIK AÇIK UÇLU SINAV SİSTEMİNE GEÇMELİDİR''

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yapmış olduğu konuşmasında Türkiye'nin artık açık uçlu sınav sistemine geçiş yapması gerektiğini belirterek, Sınav; öğrencinin neyi bilmediğini değil, neyi bildiğini ölçebilmelidir. Bundan dolayı da yazılı sınavlar, ucu açık sorular dönemine Türkiye geçmelidir. Buna göre de öğrencilerimizin yetenekleri tespit edilip daha iyi yönlendirme yapılmalıdır.''

''Her yaptığımız değişiklik bizi daha iyiye götürdü ama belli ki bu sistemin de sıkıntıları var. Bu sistemi getiren Nabi Avcı başta olmak üzere, sonsuz teşekkür ediyorum. Türkiye bu durumdaysa, yapılan bu eğitim değişikliğiyle buraya geldi. Ama daha büyük olma hedefimiz var." dedi.

Kamupersoneli.net - ANKARA


 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 19:16
YORUM EKLE